Odišla legenda. Vo veku 91 rokov zomrela herečka Eva Rysová

Eva Rysová Herečka Eva Rysová stvárnila stovky nezabudnuteľných postáv. Foto: archív STV.

BRATISLAVA – Jedna z posledných veľkých hereckých legiend, ktorá vyše pol storočia zásadným spôsobom ovplyvňovala slovenskú hereckú tvorbu, už nie je medzi nami. Vo veku 91 rokov totiž zomrela herečka Eva Rysová. Do myslí divákov sa zapísala ako mnohotvárna herecká osobnosť, ktorá je svojim spôsobom pre našu kultúru nenahraditeľná.

Slovenská televízna, divadelná a filmová herečka Eva Rysová sa narodila 16. augusta 1932 v Hajnáčke. Maturovala na gymnáziu v Lučenci a v roku 1955 absolvovala štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Po skončení štúdia pôsobila v rokoch 1955 až 1960 vo vtedajšom Armádnom divadle v Martine. Nasledujúcich päť rokov účinkovala na doskách Krajského divadla v Trnave. V roku 1966 sa stala členkou činohry Novej scény v Bratislave.

Ako divadelná herečka sa uplatnila nielen ako predstaviteľka psychologicky zložitých ženských postáv, ale aj v komediálnych úlohách. Stvárnila Isménu v Sofoklovej Antigone, Oľgu v Čechovových Troch sestrách, Gertrúdu v Shakespearovom Hamletovi, či Irinu Arkadinovú v Čechovovej Čajke. Svoj veľký komediálny talent predviedla napríklad v úlohe Agnesy v Molierovej Škole žien, Heleny v Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej, či Rosaury v Goldoniho Prefíkanej vdove. Na Novej scéne ju diváci mohli vidieť v úlohe Mimi v muzikáli The Beatles, a tiež ako Izergil v Balade o zlodejovi koní alebo Cigáni idú do neba. Zahrala si aj Madame Renaudovú v Klietke bláznov, postavu Mamy v inscenácii Osem žien, Evelyn Medardovú v Nemocnici na pokraji… a Molly v inscenácii Donaha. Účinkovala aj v legendárnom muzikáli Fidlikant na streche a v rozprávke Mrázik si zahrala postavu rozprávačky.

Pani Rysová účinkovala v takmer dvoch desiatkach televíznych filmov ako Pomsta starej dámy alebo na každého raz dôjde (1968), Prípad jasnovidca Hanussena (1969), Portrét Doriana Graya (1969), Šaty (1972), Americká tragédia (1976), Príbeľská vzbura Janka Kráľa (1978), Eygletiérovci (1986), Prípad poručíka Seeborna (1988), Mastný hrniec (1991) alebo Podozrenie (1993). Starú mamu rodiny Roznerovcov stvárnila v seriáli z vinárskeho prostredia Búrlivé víno, ktorý sa vysielal od roku 2013. Hlas Evy Rysovej bolo často počuť z dabingu, z rozhlasových hier, ale aj na CD nosičoch v rozprávkach pre deti.

V roku 2003 získala ocenenie Krištáľová ruža za prednes, o dva roky na to Cenu Karla Čapka a v roku 2012 Kvet Tálie. Bohaté herecké skúsenosti odovzdávala poslucháčom herectva na VŠMU aj na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Eva Rysová patrila ešte k starej generácii tých vzácnych, hereckých majstrov, ktorých zrelé a hlboko precítené herectvo môžeme dnes už len obdivovať z televízneho či filmového archívu.

Vejenoprávna RTVS v súvislosti s úmrtím Evy Rysovej pristúpila k zmene programu. Pripomenie si ju o o 17:55 na Dvojke v spomienkovej relácii Návraty k hereckým legendám.


Ďalšie články