Denné centrum Domec otvorilo v sobotu svoje brány verejnosti

Prehliadka priestorov denného centra Domec v Bratislave Snímka z prehliadky priestorov denného centra Domec v Bratislave. Zdroj: Dano Veselský/TASR

BRATISLAVA – Nízkoprahové denné centrum Domec pre ľudí bez domova, ktoré na Mýtnej ulici v Bratislave prevádzkuje mimovládna organizácia Vagus, otvorilo v sobotu svoje brány pre verejnosť.

Pri príležitosti desiateho výročia vzniku centra bolo možné zažiť na vlastnej koži služby, ktoré v Domci každý deň poskytujú ľuďom bez domova. Návštevu centra organizovalo občianske združenie Vagus formou zážitkovej prehliadky.

„Návštevníci mali možnosť prejsť si cestu klienta v našom zariadení, od samotnej registrácie, cez návštevu jedálne, ošetrovne, šatníka, hygienického centra aj ošetrovne,“ povedala pre TASR riaditeľka združenia Alexandra Kárová.

Prehliadky sa konali pod vedením sociálnych pracovníkov s odborným výkladom, aj s ukážkou sociálneho poradenstva, ktoré je základným nástrojom k zlepšeniu sociálnej situácie ľudí bez domova a ľudí žijúcich v extrémnej chudobe. Pripravili aj ukážky voľnočasových aktivít, do ktorých sa návštevníci mohli zapojiť, napríklad kvíz, premietanie filmu či dielne.

Nízkoprahové denné centrum vzniklo v roku 2014 ako reakcia na stúpajúci počet ľudí bez domova v Bratislave a nedostatok sociálnych služieb pre nich. Ľudia v ňom môžu získať čisté oblečenie, využiť toalety a sprchy či zabezpečiť si pitnú vodu.

Dostupná je taktiež ošetrovňa. Priestory denného centra slúžia ľuďom ako útočisko najmä počas mrazov a horúčav. Od svojho vzniku zaznamenalo centrum 219 456 návštev, v jedálni vydali viac ako 290-tisíc porcií jedla ľuďom v ťažkej životnej situácii.

„Spočiatku sme zaznamenávali len návštevy ľudí, ktorí nemajú stabilné bývanie. Posledné roky však vidíme, že prichádzajú aj ľudia, ktorí bývanie majú, no neostávajú im peniaze na jedlo. Stúpajúci nápor cítime nezávisle na ročnom období,“ poznamenala Kárová.

V súčasnosti je centrum najväčším denným centrom pre ľudí bez domova na Slovensku.

(tasr, ilu)


Ďalšie články