Film o Mikulášovi Černákovi. Padla posledná klapka

Černák - film Miki Film Miki približuje udalosti z deväťdesiatych rokov. Tie sa neraz spájali s mafiou. Foto: Joseph Marčinský

BRATISLAVA/SLOVENSKO – V bratislavskom Justičnom paláci padla v nedeľu 24. marca posledná klapka thrilleru MIKI. Film podľa tvorcov autenticky zachytáva Slovensko deväťdesiatych rokov a príbeh niekdajšieho bosa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka.

Scenár Mira Šifru je inšpirovaný skutočnými udalosťami a na obdobie po rozpade Československa poukazuje z pohľadu mafiánov.

Filmový štáb nakrúcal v takmer 50 lokáciách a spolu s hercom Milanom Ondríkom, ktorý stvárňuje hlavnú postavu, sa ocitol na oddelení patológie, v bratislavskom erotickom salóne Kotva, v Kúpeľoch Sliač, šamorínskom kultúrnom dome, v starej nemocnici v Podunajských Biskupiciach, na cintoríne v Telgárte, v kostole v Győri, vo väzení v Znojme či v Justičnom paláci v Bratislave.

Pre režiséra to bola prvá práca na filme, ktorého dej sa neodohráva v súčasnosti.

„Vytvoriť uveriteľný svet deväťdesiatych rokov pomocou masiek, kostýmov a lokácií, a zároveň používať súčasné obrazové rozprávanie, bolo pre mňa čosi nové a veľmi motivujúce. Mali sme aj obrovské množstvo postáv, ktoré som potreboval kvalitne obsadiť a herecky udržať v atmosfére filmu. Celkovo bola rozsiahlosť tohto projektu pre mňa veľkou výzvou,“ prezrádza Jakub Kroner.

Uvedomuje si, že téma vzbudzuje veľký záujem verejnosti a už teraz je podrobovaná rôznym hodnoteniam. „Aj preto som cítil, že je dôležité, ako tento film urobíme. Nakrúcali sme rok a podmienky boli veľmi náročné, ale som v kreatívnom tíme skvelých ľudí, a aj vďaka nim mám radosť z toho, ako sa nám to nakoniec podarilo,“ uviedol Kroner.

Spresnil, že počas nakrúcania bolo použitých viac ako 200 dobových áut a 800 kostýmov. Vo filme účinkuje 107 hercov a vyše 1 300 komparzistov.

Milan Ondrík je podľa Jakuba Kronera skvelý herec, ktorý sa do hlavnej postavy dokázal prevteliť nielen vonkajším, ale aj silným vnútorným uchopením charakteru.

„Z môjho pohľadu bolo dôležité, že Ondrík mal možnosť osobne sa s Mikulášom Černákom stretnúť. Nie preto, aby ho nejakým spôsobom imitoval, ale aby vytvoril postavu, ktorej charakteru rozumie a ktorá má svoju hĺbku a ukotvenie v čase. Náš film nerozpráva iba príbeh jedného človeka, ale ukazuje obraz celej doby. Veľmi ma bavilo každý deň na pľaci sledovať, ako vznikali jednotlivé scény a bol to pre mňa zážitok pracovať s takým sústredeným hercom. Verím, že to ocenia aj diváci,“ dodáva.

Nová skúsenosť to bola aj pre držiteľa mnohých ocenení Milana Ondríka, ktorý ešte nikdy vo filme nestvárňoval osobu, ktorá žije.

„Nechcel som vytvoriť kópiu, pretože to nie je dokumentárny film, ale umelecké dielo. Chcel som priniesť vlastný vnútorný príbeh postavy, ktorú stvárňujem. Myslím, že som našiel kľúč, ktorý bol aj pre mňa, aj pre tvorcov uspokojivý,“ poznamenal s tým, že náročná bola aj fyzická stránka postavy.

„Musel som na nej tvrdo pracovať a udržiavať si ju počas celého nakrúcania. Mám pocit, že som sa na tú predlohu začal podobať aj v súkromí. Veľa by o tom vedela rozprávať moja Zuzka, ako som si to ani neuvedomoval, ale tá postava vstupovala veľmi silno do mojej osobnosti,“ priznáva herec.

Podľa slov producentky filmu Zuzany Mistríkovej by sme mali poznať svoju minulosť. Film MIKI môže priblížiť to, čo sa u nás dialo v deväťdesiatych rokoch, a prečo k tomu vôbec došlo.

„Tiež je potrebné pochopiť, že akceptácia, prehliadanie či dokonca využívanie ,zla má vždy fatálne následky. Nielen tie ,okamžité, ale aj tie, ktoré spoločnosť morálne rozložia na celé desaťročia. V deväťdesiatych rokoch sa synonymom úspechu stala schopnosť presadiť sa za akúkoľvek cenu. Silou. Aroganciou. Porušovaním pravidiel. V politike aj mimo nej. ,Silní chlapi sú na Slovensku už tri desaťročia predmetom obdivu. Mnohým ľuďom neprekáža, ako sa dostali ,hore, pretože takto sa tam možno raz dostanú aj oni…“


Ďalšie články