Kauza vláčika Prešporáčika je prejavom aktivizmu staromestského starostu

Predvolebný billboard Mateja Vagača a Matúša Valla. Foto: Vladimír Palko ml. Predvolebný billboard Mateja Vagača a Matúša Valla. Foto: Vladimír Palko ml.

BRATISLAVA – Verejnoprávna televízia priniesla reportáž pod názvom „Turistické vláčiky Prešporáčiky dostali stopku v historickom centre Bratislavy, prekážajú starostovi“. Starosta Matej Vagač je známy svojim „zeleným“ aktivizmom a jeho obeťou sa najnovšie stala trasa bratislavskej atrakcie v uličkách Starého Mesta.

Vláčik Prešporáčik bol vždy tak trochu problém, ako bývalému poslancovi mi však vždy viac prekážalo, že je brzdou premávky v smere na hradný kopec, než že sa mu občas treba vyhnúť v užšej uličke pešej zóny. Lenže mestská časť sa rozhodla, že najväčším problémom pešej zóny sú potenciálne kolízie vláčika s chodcami a zrušenie trasy zaštítila pseudoargumentom o ničení dlažby, čo prevádzkovateľ vylúčil.

Keby sme dôsledne uplatnili Vagačovu logiku vyhýbania a ohrozovania, museli by sme zakázať aj vjazd cyklistom, ktorí málokedy dodržiavajú rýchlosť chôdze, rovnako ako rôznym uponáhľaným kuriérom na bicykloch, vrátane tých nákladných. Segwaye a elektrické kolobežky detto.

A kto sa ešte nepredieral veľkou skupinkou turistov, ktorá zablokuje nie užšiu, ale pokojne aj širšiu ulicu, ten asi nechodí do pešej zóny. Je to chvíľková nepríjemnosť, ale nikomu by asi nenapadlo drasticky obmedzovať veľkosť turistických skupín, nedajbože ich vykázať z úzkych uličiek pešej zóny.

A to sme sa ešte nedostali k protestným zhromaždeniam a pochodom, ktoré sú tiež súčasťou koloritu pešej zóny. Zakáže starosta Vagač v mene lepšej priechodnosti ulíc v pešej zóne koncerty, alebo nebodaj zablokuje Dúhový Pride? Vianočné trhy sú tiež poriadna tlačenica, pán starosta, robte s tým niečo! A čo letné terasy, veď to je úplná katastrofa. Magistrátne červené stoličky a stolíky pred Starou tržnicou sú tiež pekne otravnou prekážkou.

Čo sa naozaj stalo, je to, že Matej Vagač opäť povolil uzdu svojmu selektívnemu aktivizmu a jeho jednofarebný progresívny poslanecký valec odhlasoval ďalšiu zbytočnosť bez reálneho prínosu pre turizmus alebo obyvateľov. Efekt bude skôr opačný, mesto bude mať o atrakciu menej a jedna zo značiek bratislavského turizmu príde o kus svojej obživy. Veď nič sa nedeje, keď mohol Vallo zrušiť planetárium a mediatéku, po nejakom smradivláčiku neštekne pes.

V poslednom čase sa zdá, že tak magistrát, ako aj Staré Mesto robia pre „rozvoj“ bratislavského turizmu prvé aj posledné. Zhodou náhod sú obeťami obmedzovania zo strany progresívcov aktivity, pri ktorých sú využívané motorové vozidlá.

Turistické autobusy, vláčik Prešporáčik, cyklocesta na nábreží… slová poslanca Winklera o vyhlásení svätej vojny motoristom primátorom ponúkajú ďalší rozmer v podobe aktivistického staromestského starostu.


Ďalšie články