Nemeckí ekologickí extrémisti pomáhajú bratislavským aktivistom zavádzať a strašiť ľudí

FB_IMG_1707997701600 Aktivisti merali znečistenie ovzdušia. Zdroj: FB Znepokojené matky

BRATISLAVA – Staré známe zoskupenie zneužívajúce vlastné deti pre pochybný ekoaktivizmus pod názvom Znepokojené matky a združenie aktivistov zneužívajúcich cyklistiku pre rovnaký cieľ pod názvom Cyklokoalícia si pozvali klimaalarmistov z nemeckého združenia Deutsche Umwelthilfe, aby im pomohli napĺňať agendu ovplyvňovania klimatickej politiky, za ktorú sú Znepokojené matky platené z grantovej schémy European Climate Foundation.

Na úvod si treba niečo povedať o Deutsche Umwelthilfe (DUH). Je to združenie, ktoré na základe vlastných meraní vytváralo tlak na nemecké mestá a dokázalo v nich pomocou aktivizmu a súdnych žalôb presadiť zákazy vjazdu starších dieselových vozidiel do vymedzených oblastí.

Lenže počas pandémie sa ukázalo, že hodnoty emisií počas výrazného utlmenia dopravy takmer neklesli. Dôvod je jednoduchý – zdrojom znečistenia bol a stále je primárne priemysel. Radnica v Hamburgu sa po piatich rokoch rozhodla, že zákazy zruší, pretože boli neefektívne a nezmyselné. Autá sa do svojho cieľa museli dostať okľukou, čo znamenalo len vznik ďalších emisií navyše a počet udeľovaných výnimiek zas bol pre mesto neprimeranou administratívnou záťažou.

Na rozdiel od Hamburgu v iných nemeckých mestách zatiaľ praktiky DUH neprekukli a nové „bezemisné“ zóny naďalej vznikajú v Mníchove či Darmstadte. Dopravné značky so zákazom vjazdu pre dieselové vozidlá tak môžu naďalej označovať pomníčky ľudskej hlúposti a efektivity manipulatívneho aktivizmu.

Zdá sa, že DUH sa po relatívnom úspechu v Nemecku snaží rovnakými pracovnými metódami ovplyvňovať aj situáciu v Bratislave. So spriaznenými slovenskými súdruhmi zorganizovali meranie oxidov dusíka a ultrajemných prachových častíc a zvolali médiá, aby ich informovali o ohrozenom zdraví Bratislavčanov mikročasticami, najmä detí, tehotných žien, starších ľudí a osôb s chronickými ochoreniami. Jemné častice vraj majú negatívny vplyv na nádorové, respiračné, srdcovocievne ochorenia, alergie, zápaly, dráždenie všetkých prístupných slizníc, únavu, bolesti hlavy, reprodukčný systém… všetko vinou znečistenia ovzdušia.

Čiže ohrozené je prakticky celé mesto. Kto sa tam nenašiel, zle hľadal.

„Naše merania kvality ovzdušia ukázali, že intenzita automobilovej dopravy prekročila únosnú mieru,“ hlásajú Znepokojené znepokojene.

Absolútne nekriticky prevzal informácie od Znepokojených matiek a Cyklokoalície denník SME, čomu sa vzhľadom na dlhodobé hýčkanie si bratislavského primátora vôbec netreba čudovať. Oveľa obozretnejšie sa k výsledkom meraní postavil bulvár. Redakcia Plusky oslovila odborníkov zo Slovenského hydrometeorologického ústavu a tí označili merania DUH za nekorektné.

Aktivity a lobing Znepokojených matiek a Cyklokoalície bývajú predzvesťou nekoncepčných či vyslovene hlúpych obmedzení v bratislavskej doprave. Na základe minulotýždňových aktivít bratislavských klimaalarmistov môžeme preto očakávať skorý príchod obmedzení na fronte proti „špinavým dieselovým vozidlám“, či návrhy rôznych „zlepšení“ typu upokojme dopravu tu, či tam, ktorými si budú rôzne skupiny vrátane magistrátu prihrievať svoje pseudoekologické polievočky.

Príčinu na úsmev nedáva ani návrh Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) znížiť povolený limit NO2 na kubický meter na štvrtinu. Klimaalarmisti sa však nezastavia, ani keby boli zrovna všetky dieselové automobily vymenené za elektromobily. Znepokojené matky sa už vyjadrili, že ťažké elektromobily sú veľkým zdrojom znečistenia mikročasticami z pneumatík. Niektorým ľuďom proste nevyhoviete. Až kým nepresadnete na bicykel, ktorý však práši a odiera galusky tiež, takže istotu naozaj nemáte.

Na záver len dodajme, že mesto, ktoré má vo svojom intraviláne rafinériu a spaľovňu, nič z navrhovaného nezachráni. Milé Znepokojené matky, drahá Cyklokoalícia, využite svoje znepokojenie, uchopte ho pevne do rúk a premeňte ho na niečo naozaj užitočné. Nechcem vás navádzať na protesty pred magistrátom za zlepšenie mestskej hromadnej dopravy, ktoré by presunuli ľudí z áut do autobusov, to nie je dostatočne „in“. Zato taký protest pred Slovnaftom, nech sa spakujú a odsťahujú čojaviem do Galanty? Väčší zelený bobrík sa v Bratislave uloviť nedá.

Ale vy na to máte. Bratislava vám fandí!


Ďalšie články