Predplatné
Prihlásiť sa
Bratislavský Štandard

Matúš Vallo opäť zaútočil na Jána Hrčku, ten primátorove hospodárenie prirovnal k dovolenke na dlh

VALLO - HRCKA2 Primátor Matúš Vallo a starosta Petržalky Ján Hrčka. FOTO: TASR/Pavel Neubauer a MČ Petržalka. Koláž: Redakcia

BRATISLAVA – Výpočet sporov medzi primátorom Matúšom Vallom a starostom najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalky Jánom Hrčkom je už ťažké odsledovať. Najnovšie Vallo reagoval na Hrčkov rozhovor, v ktorom ho adekvátne podusil kvôli drahej rekonštrukcii fontány na Námestí slobody, katastrofálnemu hospodáreniu mesta, ale aj meškajúcej výstavbe električky do Petržalky.

Matúšovi Vallovi v poslednom čase nejde karta. Len za posledný mesiac od škandálu so silvestrovskými (ne)oslavami, sa mu sypú na hlavu spory s Krajským dopravným inšpektorátom, protest prokurátora ohľadom parkovacích predpisov, rezignoval na dodržanie odložených termínov dokončenia petržalskej električky, vymieňajúce sa vedenie jeho výkladnej steny Metropolitného inštitútu čelí konfliktu záujmov, v Sade Janka Kráľa zas mesto neekonomicky prenajalo lukratívne priestory spriaznenému človeku.

Korunu tomu ale nasadzuje katastrofálne zadlžovanie mesta za nevýhodné úroky, o ktorom Bratislavský Štandard už niekoľkokrát informoval

Obhajoba Matúša Valla je vždy rovnaká – útočí na emócie. Nevidí vraj drahú fontánu, ale ľudí, ktorí sa vo vynovenom priestore zabavia a oddýchnu si. Hrčka síce vidí pekný priestor, len nie je ochotný rekonštruovať ho za každú cenu. Najmä, keď chýbajú financie na základné služby mesta a aj rozbehnuté projekty sa naťahujú a predražujú. 

Lenže proti Hrčkovi sa komunikačný tím Matúša Valla (nikto už neverí, že si tieto statusy píše primátor sám) dopustil podpásového útoku, keď sa sugestívne opýtal: „Bol by starosta Hrčka spokojnejší, ak by Námestie slobody bolo naďalej spustnuté ako predošlých 16 rokov? Je tieň, ktorý na zastávku na Trnavskom mýte vrhajú platany, zbytočný luxus? Alebo ak by uprostred nášho najkrajšieho parku Sadu Janka Kráľa bol naďalej ‚masážny´ salón?“

Nuž, faktom je, že starosta Hrčka hlasoval za odkúpenie bývalého bordelu v Sade do vlastníctva mesta, takže asi mu to nejaké vrásky robilo. Ale o tom sa už 16-hlavá magistrátna komunikačná hydra akosi zmieniť zabudla. Je 5 platanov, lavičky a čiastočná povrchová rekonštrukcia za 250-tisíc eur zbytočný luxus? Odpovedzte si sami.

Apropo, lavičky. Petržalka vyrába vlastné lavičky prostredníctvom VPS-ky za približne 50 eur/kus. Mesto kúpilo svoje lavičky za 820 eur/kus. A takto to je bohužiaľ položka po položke, či ide o ceny za čistenie verejných priestranstiev, alebo asfaltovanie chodníkov.

Hrčka sa na záver svojho príspevku na Vallov hejt vracia k fontáne a Námestiu slobody: „Ak vám ale po takejto investícii vedenie mesta povie, že musí zvyšovať dane, že mu neostali peniaze na základné veci, akými sú napríklad dobudovanie verejného osvetlenia, opravy a sanácie verejných nehnuteľností či mestskej hromadnej prepravy, navyše v období investície, keď sa dlh mesta v porovnaní s rokom 2019 zvýšil o ďalších 83 miliónov eur (zo 137 mil. v roku 2019 na 221 mil. v roku 2024), tak je to presne ten istý typ investície, ako do spomínanej luxusnej dovolenky na Honolulu.“

Tu asi úplne súhlasiť nemožno, pretože investícia do verejného priestoru je predsa len trvácnejšia položka ako opálenie a spomienky z dovolenky. Pointa je však jasná, treba sa prikrývať takou perinou, na akú máme a nie si kúpiť kolotoč s labuťami a na perinu si potom draho požičiavať.

Možno si ešte spomeniete, ako vyhral svoje prvé primátorské voľby Richard Rybníček, ktorého si obyvatelia vtedy katastrofálne zadlženého Trenčína už viac ako dekádu volia za primátora. Na rovinu povedal, že sa prvé obdobie bude musieť mesto najprv vyhrabať z dlhov aj za cenu toho, že sa nebude kosiť a svietiť a potom príde čas aj na investície. Väčšina pochopila a v súčasnosti sa Trenčín pohybuje v hodnotení INEKO na 22. priečke finančného zdravia. Vallov magistrát sa už roky potáca na chvoste a v rovnakom hodnotení je na 135. mieste zo 141.

Nervozita Matúša Valla a jeho komunikačných expertov je teda pochopiteľná a tak, ako pred pár týždňami frustrovane útočil na kritického poslanca Martina Winklera, teraz z rovnakých dôvodov útočí na starostu a poslanca Hrčku. Lenže čísla hovoria jasne – Petržalka hospodári výborne, je treťou najlepšie hospodáriacou bratislavskou mestskou časťou.

Matúš Vallo by sa mal možno ísť poradiť do Trenčína, ako von z konopí. Ale možno by stačilo viac počúvať kritických poslancov, ktorí už dokázali, že sú ekonomicky schopnejší, ako je on sám. Ak mu je teda Trenčín ďaleko, mohol by ísť na stáž do Petržalky, to má len cez most.


Vladimír Palko ml.