Vo veku 86 rokov zomrel významný slovenský umelec

Sviečka Foto: ilustračné Pixabay.com/webandi

BRATISLAVA – V sobotu 21. októbra zomrel vo veku 86 rokov významný slovenský sochár Alexander Ilečko. Informoval o tom Spolok výtvarníkov Slovenska, ktorý v ňom stratil jedného zo svojich zakladateľov. Posledná rozlúčka s umelcom je naplánovaná na 30. októbra o 13:15 v bratislavskom krematóriu.

Ilečko sa do výtvarného diania zapojil na začiatku 60. rokov minulého storočia. „Patril k silnej generácii mladých umelcov, ktorí utvárali v tom čase podobu moderného slovenského sochárstva. Jeho tvorbu charakterizuje veľmi autentická výtvarná reč a najmä rozmanitosť a variabilita diel v rôznych materiáloch ako drevo, bronz, keramika a iné. Výstižné sú v tomto jeho vlastné slová: „To, čo robím, je moja spoveď, môj zápas o tvar, farbu, materiál, prostriedok na vyjadrenie toho, čo cítim a viem.“

Významný slovenský sochár tiež vystavoval na mnohých domácich a zahraničných výstavách a mával aj samostatné výstavy. „Aktuálne prebieha do konca novembra v Mestskom múzeu v Pezinku výstava nazvaná ‚Na papieri´, ktorá je prierezom jeho celoživotnej kresliarskej tvorby,“ dodal Spolok výtvarníkov Slovenska. Ilečko bol v rokoch 1967 až 1968 štipendistom Herderovej ceny vo Viedni a v roku 2008 bol ocenený Cenou Fondu výtvarných umení.

(sita)


Ďalšie články