Video: Juhozápad Slovenska potrápilo počasie. Situácia sa nezmení ani v pondelok

hasiči Situácia v Bratislave po búrke. Foto: Hasičský a záchranný zbor - Bratislavský kraj/Facebook

BRATISLAVA – Na juhozápade Slovenska vyčíňali v nedeľu večer silné búrky, ktoré so sebou priniesli krúpy, vysoký úhrn zrážok či veľké množstvo bleskov. Najviac zasiahnutou oblasťou bolo slovensko-maďarsko-rakúske pohraničie.

Podľa portálu iMeteo najväčšie škody napáchali búrky v obciach Imeľ (okres Komárno), Svodín (okres Nové Zámky) a Gbelce (okres Nové Zámky), kde padali niekoľkocentimetrové krúpy, ktoré zničili úrodu. Meteorológovia taktiež zaznamenali aj veľmi silný vietor, ktorý vo Svodíne údajne vyvracal stĺpy elektrického vedenia.

Na videu nižšie je zobrazený zásah hasičov po silnej búrke v obci Svodín v novozámockom okrese.

Supercela nad Novými Zámkami. Zdroj: YouTube

Silné búrky nad východnou oblasťou Podunajskej nížiny v nedeľu avizoval aj Slovenský hrydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vo večerných hodinách vydal výstrahu tretieho stupňa pred „nebezpečnými prejavmi supercelárnej búrky“.

Počasie potrápilo aj Bratislavský kraj

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Bratislavského kraja zasahovali v priebehu nedele 9. júna (do pondelka 6:00) v súvislosti s poveternostnou situáciou celkom desaťkrát.

Ako uviedli krajskí hasiči na sociálnej sieti, v súvislosti so silnou búrkovou činnosťou odčerpávali vodu zo zaplavených komunikácií a odstraňovali spadnuté stromy.

Príslušníci Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy zasahovali pri jednej udalosti a príslušníci z Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku zasahovali tiež v jednom prípade.

Pri ďalších udalostiach pomáhali členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Ružinov, Petržalka, Podunajské Biskupice, Malinovo a Tomášov.

Počasie vyčíňalo aj v bratislavskom Starom Meste, kde nedeľný silný dážď spojený s intenzívnym vetrom podlomil konáre a kmeň jedného zo stromov v Parku Gábora Barossa na Šafárikovom námestí.

„Takmer devätnásťmetrový brestovec západný s obvodom kmeňa 203 centimetrov v blízkosti Gajovej 3 nevydržal účinky výrazne nepriaznivého počasia. Situácia si nevyžiadala žiadne ľudské zranenia ani škody na majetku,“ uviedla mestská časť.

Padnuté konáre aktuálne odstraňujú dobrovoľní hasiči a hasičky zo Starého Mesta. „Mestská časť dá tento strom v najbližších hodinách na havarijný výrub. Priestor je zabezpečený,“ informovalo Staré Mesto.

Poškodený strom v Starom Meste. Foto: Staré Mesto – srdce Bratislavy/Facebook

Výstrahy pred búrkami aj v pondelok

SHMÚ avizuje možný výskyt búrok aj v pondelok. Vydal preto výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Tá platí pre celé územie Slovenska od 11:00 do 18:00, respektíve 19:00. Pre niektoré okresy juhozápadného a stredného Slovenska platí aj výstraha prvého stupňa pred povodňami spôsobenými trvalým dažďom.

(iMeteo, SHMÚ, mas)


Ďalšie články