Na internete fungujú falošné cestovky. Ide o premyslený podvod

letovisko Fotky krásneho letoviska na falošnej, internetovej stránke môžu byť zavádzajúce. Foto: Wikipédia

BRATISLAVA – Už čoskoro začne hlavná dovolenková sezóna. Aj preto sa tisícky ľudí zaujímajú o to, kde, ako a s akou cestovnou kanceláriou do zahraničia vycestovať. Hľadáme atraktívne destinácie, ktoré by nám poskytli all inclusive skoro všetko, no zároveň nechceme ani zájazd príliš preplatiť. Práve na túto chvíľu číhajú aj podvodníci.

Prípadov, keď sa dovolenkári stali obeťou podvodníkov pri online nákupe letnej dovolenky, na Slovensku v súčasnosti pribúda. V čase last minute zájazdov sa totiž rozmáhajú podvodné webové stránky s falošnými cestovnými kanceláriami, ktoré lákajú na nízke ceny a luxusné destinácie.

Na známej sociálnej sieti ponúkajú atraktívne zájazdy za nízke ceny. No ak zájazd zaplatíte, s vysokou pravdepodobnosťou prídete o peniaze a zostanete doma.

Podvodníci využívajú rôzne techniky na oklamanie zákazníkov. Najčastejšie sú falošné webové stránky, ktoré vyzerajú skoro zhodne ako stránky dôveryhodných cestovných kancelárií. Tieto stránky často obsahujú ukradnuté obrázky ako aj recenzie z legitímnych cestovných agentúr.

„Často vás nalákajú na ponuky, ktoré sú príliš dobré na to, aby boli pravdivé. Ak niečo vyzerá príliš výhodne, mali by sme zbystriť pozornosť,“ hovorí majiteľ cestovnej kancelárie Daka David Gavaľa.

Podvodníci dokážu skoro bez problémov vytvoriť identickú webovú stránku so stránkou renomovanej cestovnej kancelárie, ktorú na prvý pohľad bežný užívateľ internetu ani nerozozná.

„Hackeri vytvoria kópiu stránky cestovnej kancelárie. Jediné, čo musia urobiť je, že si tú stránku uložia u seba do počítača a následne si kúpia doménu, kam ju zavesia. A tak si už ľudia nič netušiac kupujú dovolenky na podvodnej stránke a ani nezistia, že ide o falošnú doménu. Mali by sme si všímať písmeno navyše v URL adrese stránky, alebo iný rozdiel v porovnaní s originálnym názvom, pretože to najčastejšie napovedá, že ide o podvodnú stránku,“ hovorí o technikách hackerov odborník na digitalizáciu Milan Cák zo spoločnosti Amcef.

Váš dovolenkový sen je možno podobný, preto pozor na podvodníkov. Foto: Hotels.com

Dôveryhodná cestovná kancelária bude mať vždy stopercentne zabezpečenú stránku a umožní vám kontaktovať ich prostredníctvom rôznych kanálov. Teda nielen emailom, ale bežne aj online alebo cez telefón.

„Informácie ako nesprávne kontaktné údaje, absencia recenzií mimo stránky alebo podozrivo nízke ceny sú jasné znaky podvodu. Spoľahlivé cestovné kancelárie majú transparentnú komunikáciu a poskytnú všetky potrebné informácie,“ vysvetľuje Gavaľa.

Zoznam dôveryhodných cestovných kancelárií si môžete okamžite overiť na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie. Poskytuje informácie o poistení cestovnej kancelárie v prípade jej úpadku, vďaka ktorému vám vrátia peniaze za už zaplatený zájazd.

O peniaze môžeme prísť, ak zaplatíme za dovolenku vopred cez neoverené platobné metódy, alebo ak poskytneme citlivé osobné údaje podvodníkom.

„Ak idete zaplatiť za dovolenku, veľký pozor treba dávať pri zadávaní bankových údajov. V rámci nákupného košíka vás odkáže pred platobnú bránu, kde vám vybehne formulár, kam musíte zadať číslo vašej karty a môže sa stať, že vaša platba sa neuskutočnila. Ani nemala ako, keď tam nie je funkčná platobná brána, to však útočníkovi vôbec neprekáža, ide o zámer. V momente, keď vyplníte údaje vašej karty a potvrdíte odoslanie, má útočník kompletné číslo vašej karty a tú môže zneužiť,“ vysvetľuje odborník na digitalizáciu Milan Cák.

Ak sa dostaneme do takejto situácie, je dôležité okamžite kontaktovať svoju banku a pokúsiť sa zrušiť transakciu.

„Je takmer nemožné zistiť IP adresu útočníka, môžu ju mať aj tridsaťkrát presmerovanú a hoci sedí na Slovensku, svoju virtuálnu sieť má zriadenú napríklad v Amsterdame,“ ozrejmuje Cák. Na sociálnych sieťach sú podľa neho najčastejšie podvody s falošnými bankovými prevodmi.

(sita)


Ďalšie články