Lekárku, ktorá vyoperovala zlé oko, odsúdili. Nesmie tiež operovať a zaplatí odškodné

Operácia oka, Ilustračná fotka. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Lekárku z prípadu vyoperovaného nesprávneho oka odsúdil Mestský súd Bratislava I na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou dva roky. Nesmie tiež dva roky operovať a zaplatí aj odškodné pacientovi.

Trestný rozkaz je od 13. februára právoplatný. Vyplýva to z vyjadrenia súdu, ktoré TASR poskytol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. 

„Mestský súd Bratislava I trestným rozkazom zo dňa 28. decembra 2023 v Bratislave podľa paragrafu 353 odseku jeden Trestného poriadku rozhodol tak, že obvinenú Alenu Furdovú uznal vinnou z prečinu ublíženia na zdraví,“ uvádza sa v stanovisku.

Náhrada škody sa týka nielen pacienta, ale aj Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). „Je povinná nahradiť poškodenému ujmu v sume 64 015,50 eura, VšZP škodu v sume 140,58 eura a Sociálnej poisťovni položku 18 663,06 eura,“ píše sa v stanovisku.

V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali v roku 2021 pacientovi nesprávne oko. Prípad, na ktorý upozornila TASR, preveroval okrem polície aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podnet vyhodnotil ako opodstatnený a zariadenie pokutoval. Nemocnica potvrdila, že po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave. Do takzvaného checklistu sa zapracovali nové poznatky.

(tasr)


Ďalšie články