Najbližší pondelok sa na Zlaté piesky vrátia električky

Električka č. 4 Električka č. 4. Ilustračný obrázok: imhd.sk

BRATISLAVA – Dopravný podnik Bratislava (DPB) v pondelok 27. mája obnoví premávku električkovej linky 4 na Zlaté Piesky. Ako ďalej informoval hovorca DPB Jozef Vozár, do konca júna sa ešte budú vykonávať dokončovacie práce, ktoré ale nebránia bezpečnej prevádzke električiek.

„Na úseku Jurajov dvor – Zlaté Piesky sa vymenili štyri kilometre koľají, v predchádzajúcich dňoch sa už zrealizovalo aj ich podbitie, zváranie a brúsenie. Vďaka tomu budú môcť električky na Vajnorskej radiále premávať rýchlejšie a bezpečnejšie, čo sa odzrkadlí aj na komfortnejšej jazde pre cestujúcich,“ uviedol hovorca.

V týchto dňoch sa podľa neho dokončuje osádzanie bokovníc, obrubníkov a prídlažby.

„Nástupištia na zastávkach sú oproti stavu pred modernizáciou vyvýšené pre pohodlnejšie nastupovanie a vydláždené bratislavskou dlažbou. Na zastávkach Jurajov dvor a Vajnorská ostáva doplniť sklo do prístreškov a elektronické informačné tabule. K finálnemu stavu sa blížia aj zastávky Shopping Palace a Zlaté piesky, vrátane obratiska,“ povedal Vozár.

Na prestupnej zastávke Zlaté Piesky podľa neho vznikne po dokončení zelený prístrešok s rozchodníkom na ploche 57 m2.

Súčasťou projektu je podľa hovorcu aj križovatka Vajnorská × Bojnická.

„Okrem výmeny koľajového zvršku sa v súčinnosti s dotknutými subjektmi do projektu zapracovali aj stavebné úpravy umožňujúce výmenu technológie cestnej dopravnej signalizácie, ktorá umožní dynamické riadenie a preferenciu všetkých vozidiel MHD. Prejazd cez koľaje na tejto križovatke pre individuálnu dopravu sa po vyasfaltovaní umožnil už v predchádzajúcich týždňoch,“ doplnil Vozár.

Novinkou na Vajnorskej radiále je nový typ elektronických informačných tabúľ, ktoré sú plnofarebné a vďaka kvalitnejšiemu displeju ponúkajú prehľadnejšie zobrazenie aj pri kompaktnejších rozmeroch.

„Okrem farebného rozlíšenia liniek dokážu tieto tabule výraznejšie zobrazovať mimoriadne udalosti v premávke, čím významne prispejú k lepšej informovanosti cestujúcich. Samozrejmosťou je aj akustické vyhlasovanie zobrazovaných informácií pre nevidiacich. Na zastávkach Odborárska a Magnetová sú už tieto tabule nainštalované, rovnako ako na zastávke Depo Jurajov dvor, kde bude jedna tabuľa zobrazovať zároveň odchody z električkového aj autobusového nástupišťa,“ povedal Vozár.

Dodal, že na Vajnorskej radiále bude nainštalovaných spolu 12 nových elektronických informačných tabúľ.

(sita, mas)


Ďalšie články