Vydavateľstvu BRaK ukradli trezor s peniazmi. O pomoc žiadajú verejnosť

Bratislavský knižný festival BRaK Bratislavský knižný festival BRaK. Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Vydavateľstvo BRaK sa stalo terčom krádeže. Neznámy páchateľ sa vlámal do kancelárie a odcudzil sumu 2 500 eur.

Podľa vydavateľstva sa krádež stala v noci z utorka na stredu, pričom páchateľ vylomil dvere, vlámal sa do Rómerovho domu, prehľadal súkromné priestory a nechal za sebou neporiadok i prázdnu pokladňu, v ktorej bola suma 2 500 eur.

„Odcudzené prostriedky, ktoré sme získali aj predajom kníh z nášho vydavateľstva, mali jasný cieľ – pokryť konkrétne náklady pri organizovaní BRaK – Bratislavský knižný festival,“ priblížilo vydavateľstvo. Členovia sa rozhodli škodu pokryť prostredníctvom zbierky na donio.sk.

Vydavateľstvo zároveň uviedlo, že krádežou boli zasiahnuté aj ďalšie subjekty, s ktorými priestor vydavateľstvo zdieľa – mesačník Kapitál a OZ literarnyklub.sk.

Konateľ František Málik pre portál SME uviedol, že pre firmu je to posledná kvapka. „V dôsledku zníženej podpory a grantov, na ktoré sme sa roky spoliehali, už teraz fungujeme v mínusových číslach, okrem toho čelíme aj zásahom ministerstva kultúry do nezávislosti fungovania Fondu na podporu umenia,“ uvádza portál.

„Ukradnuté peniaze sme plánovali použiť na rôzne aktivity a zabezpečenie nezabudnuteľného zážitku pre vás všetkých, pretože Bratislavský knižný festival BRaK sa nezadržateľne blíži a všetci sa naň tešíme. Tieto prostriedky sme získali predajom kníh z nášho vydavateľstva či lístkov na Literárne prechádzky Bratislavou,“ uvádza vydavateľstvo na webovej stránke zbierky.  

Prostredníctvom ukradnutých peňazí chceli zaplatiť tlač programových plagátov pre lepšiu orientáciu medzi jednotlivými podujatiami, zabezpečiť stravu a pitný režim pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky na festivale a nakúpiť pomôcky na kreatívne workshopy.

„Komunikujeme s políciou a veríme, že sa vlámanie skoro vyšetrí,“ dodal BRaK.

(BRaK/FB, mas)


Ďalšie články