Platby v PAAS formou SMS by mohli spustiť na prelome mája a júna

PAAS Bratislavský parkovací asistent - PAAS. Ilustračný obrázok: TASR/Milan Illík

BRATISLAVA – Platiť parkovné v rámci systému Bratislavského parkovacieho asistenta (PAAS) formou SMS by sa mohlo dať na prelome mája a júna. Pre TASR to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla. Víťazom súťaže sa spomedzi troch uchádzačov stala firma Mediatex.        

„Momentálne prebieha technické zavádzanie služby SMS. Predpokladaný termín spustenia je na prelome mája a júna,“ skonštatoval Bubla.        

Z doteraz dostupných foriem úhrad parkovného sú najviac využívané mobilné parkovacie aplikácie, za apríl sa parkovné nimi zaplatilo v 79 percentách prípadov. Ďalších 20 percent bolo zaplatených cez parkomaty, zvyšné percento v zmluvných prevádzkach a u asistentov.        

Možnosť uhrádzať platby parkovného formou SMS vychádza zo všeobecne záväzného nariadenia, ktoré bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo vlani koncom mája. Pôvodne magistrát počítal s možnosťou zabezpečenia týchto služieb cez takzvaný „verejný návrh“.

Znamenalo by to, že každý oprávnený subjekt, ktorý by sa prihlásil, by mohol dané služby prevádzkovať.

Zámer sa ešte pred jeho spustením rozhodol odkonzultovať so subjektmi na trhu. Následne však zistil, že tie uprednostňujú verejné obstarávanie, v ktorom uspeje len jeden z nich a stane sa výhradným poskytovateľom služieb.        

Systém Bratislavského parkovacieho asistenta, ktorý bratislavská samospráva označuje za jednu z najväčších reforiem v hlavnom meste, spustili v prvých troch zónach začiatkom roka 2022. Systém mesto postupne rozširuje.

(tasr)


Ďalšie články