Predaj nových bytov v Bratislave medziročne stúpol o vyše sto percent

dom Nové bývanie. Ilustračný obrázok: unsplash

BRATISLAVA – Dopyt po bytoch v bratislavských novostavbách rastie už druhý kvartál po sebe. Počet predaných nových bytov stúpol medziročne o vyše 100 percent. Na trhu novostavieb v Bratislave je aktuálne v ponuke 3 124 bytov v 104 projektoch, najväčší záujem je o dvojizbové byty.

Na vzostupe je aj trh so staršími bytmi. Vyplýva to z údajov realitnej kancelárie (RK) Herrys, ktorá pôsobí na bratislavskom realitnom trhu.        

„Najväčšiu skupinu kupujúcich tvoria záujemcovia o vlastné bývanie, ktorí sa sťahujú z menšieho do väčšieho alebo naopak, zo staršieho do novšieho. Z trhu sa na určitý čas vytratili investori, keď sa zastavil rast cien, ale evidujeme ich postupný návrat a zvyšovanie dôvery v investíciu do nehnuteľností s víziou znižujúcich sa sadzieb úverov,“ priblížil spolumajiteľ RK Herrys Filip Žoldák s tým, že sa zvýšil aj priemerný vek kupujúcich.        

Cena nových bytov v Bratislave medziročne stúpla v takmer všetkých okresoch okrem Bratislavy V. Priemerná cena vzrástla o 5,5 percenta. Najvýraznejšie ceny nových bytov narástli v Starom Meste, za ním nasleduje druhý bratislavský obvod – Ružinov, Vrakuňa a Podunajské Biskupice. Priemerná cena nových bytov sa pohybuje na úrovni 4 105 eur za štvorcový meter (m2) bez DPH.        

Stúpajú aj ceny starších bytov, priemerná suma za m2 je aktuálne 3 679 eur. Aktuálne je na trhu v Bratislave v ponuke 3 780 starších bytov.        

Zvýšil sa aj záujem o prenájom bytov, čo sa odrazilo na cene. Priemerná cena prenájmu v Bratislave sa medzimesačne zvýšila o 2,2 percenta, v apríli bola na úrovni 1 023 eur. Celkovo je v ponuke na prenájom aktuálne 1 893 bytov.        

„Z hľadiska posledných dvoch rokov možno hovoriť o zvýšenom dopyte po nájomnom bývaní, na ktorom sa odráža najmä dostupnosť financovania vlastného bývania. Na tomto trhu v porovnaní s novostavbami a predajom na sekundárnom trhu naopak ponuka klesla na polovicu a ceny vzrástli aj o 30 percent,“ uzavrel Žoldák.

(tasr)


Ďalšie články