Maliar Alfons Mucha vystavuje opäť v Piešťanoch. Tentoraz svoje fotografie

Mucha Alfonz Mucha vo svojom ateliéri pri tvorbe najslávnejšieho obrazu Slovanská epopeja , Foto : A. Mucha

BRATISLAVA – Vedeli ste, že Alfons Mucha aj fotografoval? V sobotu 11. mája otvorili v Napoleonských kúpeľoch v Piešťanoch už v poradí druhú tohoročnú výstavu svetoznámeho českého secesného umelca Alfonsa Muchu. Po úspešných Kvetinových svetoch, ktoré videlo vyše 30-tisíc ľudí, tentoraz ide najmä o Muchove fotografie. Tie boli podkladom a námetom pre jeho neskoršiu, tak uznávanú plagátovú tvorbu.

Výstava s názvom Mucha a fotografia: Osobná vízia, je len súčasťou omnoho väčšieho projektu s názvom Muchova cesta.

V skutočnosti ide o šesťdielnu výstavu, ktorá sa koná na rôznych miestach. Konkrétnejšie v Muchových rodných Ivančiciach, ďalej v Moravskom Krumlove, v Hrušovanoch nad Jevišovkou, v Doubravicích nad Svitavou, na zámku Zbiroh, ale konečne aj u nás – na piešťanskom Kúpeľnom ostrove. Na výstave môžete obdivovať hlavne Muchove fotografie.

Modelky na viacerých z nich majstra inšpirovali k tvorbe a neskôr ich v najrôznejších scenériách aj namaľoval. Piešťanské kúpele sa ešte v minulom roku stali prvým miestom mimo územia Českej republiky, ktoré sa pripojilo k umeleckému projektu Muchova cesta.

Šesťdielna výstava sprístupňuje približne 120 fotografických diel Alfonsa Muchu, ale aj niekoľko ikonických plagátov, kresieb, štúdií, osobných predmetov, sôch a obrazov z rodinnej zbierky. „Je temer neznáme, že maliar Mucha sa začal venovať fotografovaniu už dávno predtým, ako sa preslávil v Paríži ako ojedinelý umelec, tak úzko spätý so secesiou. Jeho vášeň ho sprevádzala aj v záverečnej fáze jeho umeleckej kariéry v 30. rokoch 20. storočia,“ povedala pri otvorení výstavy Tomoko Sato, kurátorka výstavy z Japonska a rodinná priateľka Muchovcov.

V Piešťanoch sú vystavené približne dve desiatky Muchových čiernobielych snímok, ale obdivovať môžete aj niektoré jeho plagáty. To, čo je asi najzaujímavejšie, je, že vo výstavnej sieni môžete nájsť aj originál kroja, ktorým sa Alfons Mucha inšpiroval pri tvorbe svojho „slovenského“ slávneho obrazu vystaveného desaťročia v jedálni secesného hotela Thermia Palace.

Obraz sa nazýva Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia. Mucha ho namaľoval v roku 1932 a znamenal preňho osobný akt vďaky. Zobrazil na ňom námet z kúpeľného prostredia s dievčaťom na vozíčku. Spomenutým dievčaťom bola totiž jeho chorá dcéra Jaroslava.

Tá sa v kúpeľoch viackrát liečila a mesto mala veľmi rada. Nielen preto, že jej vrátilo chuť do života.

Alfons Mucha tento obraz daroval vtedajšiemu nájomcovi piešťanských kúpeľov Alexandrovi Winterovi. „Zdalo sa nám byť úplne logické zorganizovať výstavu aj u vás, na Slovensku,“ povedal vnuk Alfonsa Muchu, spoluzakladateľ Muchovej nadácie John Mucha, ktorý sa v Piešťanoch ocitol po druhýkrát.

V rámci tohto projektu by šíritelia jeho umeleckého odkazu najradšej pokračovali aj do ďalších krajín, kde Mucha žil a aj tvoril. Tými boli Španielsko, Spojené štáty aj Rusko. V Piešťanoch môžu Muchove diela milovníci umenia obdivovať až do 31. októbra 2024.

„Muchova nadácia dnes uchováva približne štyritisíc jeho fotografií z rokov 1880 až 1939, keď zomrel,“ povedal John Mucha, Alfonsov vnuk. Zachovali sa ako dobové tlače alebo negatívy na sklenených platniach a pokrývajú mimoriadne širokú škálu tém.

Nielen ateliérové modely, snímky jeho rodiny a priateľov, portréty, krajinky, prírodné a architektonické štúdie, ale aj dokumentárne a inscenované fotografie. Muchova fotografická vášeň vstúpila do celkom novej etapy v roku 1896, keď sa v Paríži presťahoval do priestrannejšieho a hlavne svetlejšieho bytu.

V tej dobe bol ešte len vychádzajúcim plagátovým umelcom, ktorého meno bolo úzko spojené s hereckou hviezdou Sarah Bernhardtovou. V novom ateliéri, ktorý mal dostatok prirodzeného svetla z veľkých okien a skleneného stropu, fotografoval takmer každý deň a fotografie začali preberať úlohu jeho zápisníkov a denníkov.

Medzi nimi tvoria veľkú skupinu snímky ateliérových modelov, s ktorými improvizoval v rôznych pózach. Mnohé z nich neskôr použil ako inšpiráciu pre svoje návrhy a obrazy.

Na piešťanskej časti výstavy Mucha a fotografia: Osobná vízia sa podieľalo aj župné Balneologické múzeum Imricha Wintera s exponátmi zo svojej zbierky, ktoré mapujú vzťah Alfonsa Muchu a jeho rodiny k Piešťanom.


Ďalšie články