Jahodová sezóna sa začína. Viete, kde si ich môžete nazbierať?

Samozber jahôd Samozber jahôd. Foto: TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – Tohtoročná jahodová sezóna sa pomaly začína. Jahody dozrievajú približne o dva týždne skôr ako zvyčajne a ich pestovatelia v týchto dňoch už otvárajú svoje sady. Viete, kde na západnom Slovensku si ich môžete nazbierať?

Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová pripomenula, že nezvyčajne teplá jar urýchlila rast plodín, a tak aj prvé samozbery jahôd sú posunuté dopredu o dva až tri týždne skôr než obvykle.

Druhým výkyvom tohtoročného počasia, na ktorý zareagovali aj jahody, sú jarné prízemné mrazy. Pestovatelia robili maximum, aby v čase kvitnutia ochránili budúcu úrodu. V sadoch zohrievali vzduch sviecami, sadenice zakrývali textíliou, dokonca na boj so studenými nočnými teplotami nasadili aj vrtuľníky, ktoré stláčali teplejší vzduch smerom k zemi.

Ani to však všade dostatočne nepomohlo, a tak jahôd v tomto roku bude približne o 40 percent menej, ako pestovatelia predpokladali.

Podľa portálu s deťmi.com sú už otvorené viaceré samozberné miesta na juhu Slovenska.

Bratislavský kraj

V bratislavskom kraji si môžete jahody nazbierať na viacerých miestach. Jahodové polia v Rajke a Mosonmagyaróváre sú už otvorené. Platiť sa dá vo forintoch aj eurách, cena pod desať kilogramov jahôd je 980 forintov, cena nad desať 930 forintov. Otváracie hodiny sú od 8:00 do 19:00.

Otvorený je aj samozber spoločnosti Rastlinky.sk na ulici Domové role v bratislavskom Ružinove. V ponuke je viac ako 30 klasických odrôd (cena nad desať kilogramov je 4,4 eura za kilogram, pod desať kilogramov je cena 5,5 eura za kilogram) a ponúkajú aj špeciálnu odrodu Mara de Bois s chuťou lesných jahôd. Tu je cena za kilogram 8,8 eura. Otváracie hodiny vrátane víkendov sú od 8:00 do 17:00.

Jahody si môžete nazbierať už aj vo Veľkých Levároch, no pred príchodom sa treba informovať na telefónnom čísle. Samozber jahôd medzi Dunajskou Lužnou a Šamorínom (pri hlavnej ceste oproti reštaurácii Davidov) otvorí svoje brány okolo 15. mája. Na jahodových poliach pri Viedni bude samozber otvorený od konca mája, jahodové polia vo Shlosshofe a Markthofe sa otvoria čoskoro.

Samozber je otvorený od pondelka do piatka (9:00 až 18:00) aj vo Wolfsthale v Rakúsku po pravej strane na ceste do Hainburgu.

Trnavský kraj

Samozbery v trnavskom kraji budú otvorené už čoskoro. Jahody si budete môcť nazbierať napríklad vo Veľkom Blahovom, v obci Vlčkovce či v Borovciach pri Piešťanoch alebo v Bučanoch neďaleko Trnavy.

Nitriansky kraj

Samozber jahôd už otvorili v Trnovci nad Váhom na Hlavnej ulici smerom na Selice. Okrem jahôd si môžete zakúpiť zeleninové priesady či kvety. Jahody sú už dostupné aj v Emilových Sadoch v Dvoroch nad Žitavou či v poľnohospodárskom družstve v Ivanke pri Nitre. Samozber čoskoro začne aj v Koliňanoch.

(tasr, mas, s deťmi.com)


Ďalšie články