Čierny kašeľ na vzostupe: v Bratislavskom kraji je už 74 prípadov, najmä u detí

V Bratislavskom kraji arstie počet prípadov čierneho kašľa V Bratislavskom kraji arstie počet prípadov čierneho kašľa. Ilustračné foto Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA – V Bratislavskom kraji bolo od začiatku tohto roka do 18. apríla nahlásených 74 prípadov ochorenia na čierny kašeľ. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola zistená vo vekovej skupine nularočných osôb.

TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave Katarína Nosálová s tým, že počet prípadov sa v porovnaní s poslednými rokmi zvýšil.

Podrobnú správu k nárastu nebezpečného ochorenia si môžete prečítať v článku Evy Struhárňanskej na Štandarde.

„Ochorenia boli hlásené zo všetkých okresov Bratislavského kraja s najvyššou chorobnosťou v okrese Bratislava V. Výskyt ochorení bol sporadický, zaevidovaný však bol aj rodinný výskyt,“ priblížila hovorkyňa.

Z celkového počtu ochorení bolo podľa nej 49 osôb riadne očkovaných, čiastočne zaočkované boli štyri osoby, 11 osôb bolo neočkovaných, dve osoby neboli očkované pre kontraindikáciu, tri osoby neočkované pre vek, dve osoby očkovanie odmietli a v troch prípadoch nebol stav zaočkovanosti zistený.

Čierny kašeľ sa podľa RÚVZ šíri rýchlo v rodinách či uzavretých kolektívoch. Zvýšený výskyt ochorení sa pritom zaznamenáva každých tri až päť rokov. Doplnil, že v SR je po troch rokoch pandémie COVID-19 rovnako zaznamenaný nárast ochorenia.

V roku 2023 bolo podľa neho hlásených viac ako 200 prípadov ochorenia na čierny kašeľ, pričom najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola zaznamenaná u detí do jedného roka.

„Napriek tomu, že ochorenie sa môže vyskytnúť aj u očkovaných osôb, očkovanie chráni v prípade nákazy pred závažným priebehom ochorenia,“ podotkol úrad na sociálnej sieti.

(tasr)


Ďalšie články