Hrôzostrašný prípad v Trnave. Rodičia bili svoje deti reťazou a nechávali ich hladovať

zámok, týranie detí Rodičia mali deti zamykať v izbách. Foto: Polícia SR - Trnavský kraj/fb

TRNAVA – Trnavskí policajti riešia hrôzostrašný čin, pri ktorom rodičia týrali svoje štyri deti. Rodičia deti bili reťazami, zamykali ich a držali o hlade.

Trest odňatia slobody až na 15 rokov hrozí rodičom štyroch detí z okresu Trnava, ktorí ich dlhodobo týrali. Na prípad upozornila škola, ktorá spozorovala na tele najstaršieho 12-ročného syna stopy po bití reťazou a modriny.

Otec a matka boli podľa krajskej policajnej hovorkyne v Trnave Márie Linkešovej eskortovaní do ústavu na výkon väzby a deti im boli odobraté.

Prípad vyšetruje polícia ako zločin týrania blízkej a zverenej osoby závažnejším spôsobom konania, formou spolupáchateľstva.

„Pri výsluchu chlapca policajti zistili, že k bitkám dochádzalo minimálne od roku 2020 a aj trikrát do týždňa, pričom otec ho bil reťazou, remeňom a rukou. Spolu s ostatnými súrodencami vo veku osem, päť a tri roky ho zamykal v izbách na zámok,“ opísala Linkešová.

Zámky našli policajti aj na chladničke. „Ak deti neposlúchali, nedostali jesť aj 24 hodín a počas tejto doby zažívali, že kým ony hladovali, rodičia pred nimi jedli a provokovali ich,“ uviedla hovorkyňa.

Hoci k bitkám malo dochádzať najmä zo strany otca, matka mu v tom nebránila. „Konanie rodičov sa na deťoch podpísalo nielen na fyzickom, ale aj psychickom zdraví,“ konštatovala Linkešová.

Ihneď po oznámení školy kontaktovali vyšetrovatelia aj pracovníkov sociálnej právnej kurately a po súhlase prokurátora polícia zadržala 32-ročnú matku a 47-ročného otca.

Staršie tri deti boli umiestnené do detského domova a najmladší trojročný chlapček bude pravdepodobne umiestnený do profesionálnej rodiny.

Polícia v danej súvislosti upozorňuje, že v zmysle zákona o rodine rodičia majú právo použiť pri výchove dieťaťa primerané výchovné prostriedky tak, aby nebolo ohrozené zdravie, dôstojnosť, duševný, telesný a citový vývoj dieťaťa.

(tasr, Polícia SR – Trnavský kraj/fb)


Ďalšie články