Prvé kosenie popri cestách bude už s novou technikou. Župa zaobstarala nové traktory

Správa ciest BSK zaobstarala nové traktory. Správa ciest BSK zaobstarala nové traktory. Foto: BSK

BRATISLAVA – Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (SC BSK) disponuje ďalšími novými strojmi. Do flotily pribudli dva traktory, ktoré budú primárne slúžiť na letnú údržbu cestných komunikácií. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„V uplynulých rokoch sme sa pustili do veľkoplošných rekonštrukcií regionálnych ciest. Ak však chceme, aby boli bezpečné a komfortné, treba sa o ne starať. Preto modernizujeme nielen cesty, ale aj údržbovú základňu. Obstarali sme nové cestné mechanizmy, ktoré uľahčujú cestárom prácu a zvyšujú kvalitu aj bezpečnosť realizovaných prác počas výkonu údržby,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Traktory sú vybavené predným dvojramenom, kde môžu byť súčasne umiestnené dve koncové prídavné zariadenia ako mulčovacie hlavy na kosenie trávnatých porastov v dvoch pracovných záberoch súčasne.

„Špeciálna zostava týchto zariadení umožňuje kosenie aj pod zvodidlami či okolo prekážok ako sú cestné smerové stĺpiky alebo zvislé dopravné značenie. V zadnej časti traktora sa nachádza externý chladič hydraulického oleja pre zabezpečenie plnohodnotného výkonu prídavných zariadení bez obmedzenia, doplnený o externý fukár na čistenie komunikácie za traktorom po realizovaní kosenia, ktorý sa dá využiť bez potreby dodatočného personálu,“ vysvetlil Martin Samek, vedúci úseku správy a údržby ciest SC BSK.

Umiestenie predných prídavných zariadení umožňuje lepší a bezpečnejší prehľad o práci v prednej časti stroja. Dvojrameno zase pomáha jedným traktorom robiť dva pracovné zábery v jednom slede s cieľom poskytnúť čo najväčší pracovný výkon. Tým pádom dôjde ku skráteniu času dopravných obmedzení a menšiemu spomaleniu dopravy.

Traktor ako nosič náradia je nadimenzovaný na výhľadové prídavné zariadenia ako napríklad fréza na zrezávanie nespevnených krajníc. Doplniť sa dá aj priečna zadná kefa, ktorá umožní čistenie vozoviek v extravilánoch a fréza na obnovovanie odvodňovacích priekop.

Traktor disponuje výkonom 170 koní a je vybavený troma samostatnými hydraulickými okruhmi s rýchlospojkami pre bezproblémovú výmenu prídavných zariadení. Stroj má automatickú prevodovku a na obsluhu stačí jeden človek.

„Župný správca komunikácií SC BSK bude mať traktory k dispozícii na strediskách v Malackách a Senci. Prvé tohtoročné kosenie tak budú kolegovia zo stredísk vykonávať už pomocou novej techniky. Celková suma obstaranej techniky dosiahla 594-tisíc eur,“ dodal Samek.

Keďže sa na predné dvojrameno dajú umiestňovať prídavné zariadenia, plánuje SC BSK nosiče náradia doplniť o agresívnu kefu na čistenie dažďových žľaboviek, mulčovaciu hlavu na odstránenie náletových drevín a nožnicovú hlavu na orezy kríkov a drevín.

(BSK)


Ďalšie články