Zo školských lavíc do cely. Aj žiaci už môžu byť trestnoprávne zodpovední

zbran Airsoftová zbraň zn. Glock 19. Foto: FB Polícia SR - Bratislavský kraj

BRATISLAVA – Po veľkonočných prázdninách sa do školy nevrátili 14-ročný Martin B. a 15-ročný Jozef L. z Bratislavy. Obaja sa nachádzajú v cele policajného zaistenia a čelia obvineniu zo zločinu lúpeže spáchaného formou spolupáchateľstva a zločinu vydierania.

Ako informovala polícia, menovaní mali poškodeného chlapca nútiť k ospravedlneniu za ich predošlé nedorozumenie a mali mu pod hrozbou zabitia prikázať odovzdať im finančnú hotovosť.

„Následne, o dva dni neskôr, na ulici Jána Stanislava v Bratislave 14-ročný Martin B. ohrozoval ďalšieho poškodeného chlapca airsoftovou zbraňou zn. Glock 19 a 15-ročný Jozef L. mal voči dotyčnému vytiahnuť slzný sprej. Napadnutému chlapcovi po vyhrážkach následne zobrali cez plece prevesenú tašku,“ informuje polícia.

Obaja menovaní boli v pondelok obmedzení na osobnej slobode a eskortovaní na príslušný útvar PZ. Po vykonaní potrebných úkonov ich previezli do cely policajného zaistenia. Zo strany vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave IV bol spracovaný podnet k ich väzobnému stíhaniu.

Polícia zároveň upozorňuje na vekovú hranicu trestnoprávnej zodpovednosti.

„V súvislosti s uvedeným prípadom pripomíname, že Trestný zákon považuje za zbraň aj repliku zbrane a napodobeninu zbrane! To znamená, že ak páchateľ pri konaní voči poškodenej osobe použil čo i len ,hračkársku zbraň, je jeho čin v zmysle Trestného zákona posudzovaný ako trestný čin spáchaný so zbraňou!“ zdôrazňuje polícia.

Aj keď Trestný zákon prihliada na vek, je potrebné si pamätať, že pri dovŕšení štrnásteho roku vzniká trestná zodpovednosť.

(Polícia SR – Bratislavský kraj)


Ďalšie články