Bratislavský maratón počas budúceho víkendu podporí slabozrakých a nevidiacich

ČSOB Bratislava Marathon Štart podujatia ČSOB Bratislava Marathon v roku 2023 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Počas víkendu 6. a 7. apríla sa uskutoční 19. ročník športového podujatia ČSOB Bratislava maratón. Ako informuje hovorca magistrátu Peter Bubla, medzi účastníkmi sa opäť objavia aj nevidiaci a slabozrakí bežci. 

„Pre bežcov so zrakovým znevýhodnením je neoceniteľnou pomocou navigátor. Jeho úlohou je viesť a upozorňovať ich na všetko, čo by mohlo byť prekážkou,“ vysvetlil hovorca.

Ako dodal, dôležitou informáciou je pre nich napríklad počet bežcov na trati alebo povrch terénu. Okrem slov im v komunikácii pomáha napríklad aj šnúrka, ktorou sú spojení.

ČSOB nadácia v rámci podujatia daruje šek v hodnote 20-tisíc eur Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Tá ich plánuje využiť na podporu celoslovenskej informačnej kampane Búrame bariéry.

„Podporu ľuďom so zrakovým znevýhodnením môže vyjadriť každý, a to uviazaním si modrej šnúrky na teniske,“ priblížil hovorca. Získať takúto šnúrku je možné za dobrovoľný príspevok aj priamo na ČSOB Bratislava Marathon.

Podľa nevidiaceho bežca Pavla Kériho, ktorý je tvárou aktuálneho ročníka podujatia, by bežcom pomohli aj organizácie, ktoré by zrakovo znevýhodnených športovcov združovali a pomohli im prepájať sa s trénermi či vodičmi.

Predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Ján Podolinský zdôrazňuje, že vo všeobecnosti existuje na Slovensku len málo športovísk, ktoré sú prispôsobené ľuďom so znevýhodnením, a možno aj preto je málo hendikepovaných, ktorí sa športu venujú.

„Najväčšou pomocou pre nás bude, ak sa zvýši povedomie o tom, že ľudia so zrakovým postihnutím sú presne takí istí ako ľudia bez postihnutia,“ uviedol.

Na 19. ročník bratislavského bežeckého podujatia je podľa organizátorov už teraz prihlásených viac ako 12-tisíc účastníkov. 

ČSOB Marathon sa v Bratislave každoročne koná počas prvého aprílového víkendu. „Za posledných 18 rokov sa na podujatí zúčastnilo už 112 155 bežcov z rôznych kútov Slovenska a z viac ako 50 krajín celého sveta, ktorí dohromady zdolali 1 624 184 kilometrov,“ uzavrel Bubla.

(sita)


Ďalšie články