Cestujúci sa čoskoro odvezú v novej obojsmernej električke. Na ktorej linke bude premávať?

električka Nové električky. Foto: DPB

BRATISLAVA – Do hlavného mesta dorazila prvá z objednávky desiatich obojsmerných električiek. Po jej homologizácii bude nová električka nasadená do premávky.

Informoval o tom primátor hlavného mesta Matúš Vallo. „Obojsmerné električky momentálne premávajú na linke 3 do Petržalky, týmito novými električkami chceme posilniť najmä linku 4,“ uviedol predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Rybanský.

Ako doplnil primátor, nové obojsmerné električky sú novším modelom svojich predchodkýň a majú už štandardnú výbavu vrátane klimatizácie a kamerového systému. „Táto nová električka je ekologická, má 32 metrov a odvezie až 240 cestujúcich,“ poznamenal Vallo.

„Výhodou obojsmerných električiek je, že sa dajú využiť pri rekonštrukciách tratí, keďže na rozdiel od jednosmerných električiek môžu byť ovládané z oboch smerov,“ doplnil Rybanský.

Nové električky budú postupne zaraďovať do prevádzky počas najbližších mesiacov. Po nákupe 20 jednosmerných električiek a 10 obojsmerných električiek plánuje DPB v blízkej dobe nákup ďalších desiatich jednosmerných električiek.

Hodnota jednej obojsmernej električky je 2,6 milióna eur, v porovnaní s jednosmernou, ktorej hodnota je približne 2,3 milióna eur. Nákup električiek je financovaný Ministerstvom dopravy SR a z eurofondov prostredníctvom Operačného programu integrovaná infraštruktúra.

Interiér novej električky. Foto: DPB

(sita, DPB)


Ďalšie články