Kauza cyklotrasy na Vajanského pokračuje. Podľa Valla ju chcú zrušiť mladí smeráci

Matúš Vallo Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Foto: TASR/Pavol Zachar

BRATISLAVA – Novelou cestného zákona sa ministerstvo dopravy snaží prinútiť hlavné mesto, aby zrušilo cyklopruh na Vajanského nábreží. V piatok to na sociálnej sieti napísal primátor Bratislavy Matúš Vallo. Návrh novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon) totiž predložil rezort dopravy v týchto dňoch opätovne na skrátené pripomienkové konanie.

„Už od jesene sledujeme snahu mladých bratislavských poslancov Smeru a neskôr aj ministerstva dopravy prinútiť nás zrušiť cyklopruhy na Vajanského nábreží. Táto ich snaha má dnes podobu novely cestného zákona,“ uviedol primátor.        

V novele cestného zákona navrhuje rezort dopravy rozšíriť svoje kompetencie o možnosť vykonávať štátny odborný dozor nad cestami prvej až tretej triedy a miestnymi cestami, ak to vyžaduje naliehavý verejný záujem alebo ide o okolnosti hodné osobitného zreteľa.

Rezort si tiež navrhuje rozšíriť svoje právomoci o možnosť zaujať stanovisko v prípade, ak cestný správny orgán alebo obec nesúhlasí so záväzným odôvodneným stanoviskom dopravného inšpektorátu.        

„Novinkou sú aj astronomické pokuty za nesplnenie nariadenia ministerstva dopravy. V prvom kroku ide o 200-tisíc eur a následne, ak samospráva nevykoná nápravu do 60 dní, tak ďalších 600-tisíc eur, ktoré možno ukladať opakovane až do splnenia politického želania ministerstva,“ uviedol Vallo s tým, že pokuty bude rezort dopravy ukladať bez možnosti odvolania sa.        

Novelu cestného zákona predkladá rezort dopravy na pripomienkovanie už opakovane. Predošlý návrh, v ktorom rezort navrhoval rozšíriť svoje kompetencie aj o vydávanie záväzných stanovísk k osádzaniu dopravného značenia či dopravných zariadení, po kritike samospráv stiahol a prepracoval.        

Vallo na sociálnej sieti kritizoval, že ministerstvo dopravy predložilo ďalšiu verziu novely cestného zákona a opäť bez odbornej diskusie a v zrýchlenom legislatívnom procese.

„V tomto štáte je dostatok problémov, ktorých riešenie neznesie odklad a kde by mal prevziať iniciatívu štát, ale trúfam si povedať, že cyklochodník na Vajanského ani iné dopravné riešenia v mestách a obciach to nie sú,“ dodal primátor Bratislavy.

(tasr)


Ďalšie články