Majstri saxofónu, divadlo aj festival cestovateľov. Víkend v Bratislave nebude nudný

Saxophobia Festival Saxophobia, to bude aj koncert 80 členného súboru dychových nástrojov, Foto: Saxophobia

BRATISLAVA – Máte radi dramatické príbehy, ktoré napísal sám život? Radi cestujete a hudba vás nenecháva nikdy chladnými? Tento víkend vám ponúka minimálne tri akcie, kde sa stretnete s ľuďmi s podobným zameraním. Tí vás s nadšením prevedú svetom, ktorý máte spolu radi a kam sa potom môžete aj vydať.

Hra pre dvoch

3. marca 2024 o 17:30

Divadlo Nová scéna, štúdio Olympia

Divadlo Nová scéna Vás pozýva na dych vyrážajúci a nesmierne autentický herecký duet, ktorý stiera hranice medzi divadlom a realitou. V slovenskej a českej premiére v Štúdiu Olympia si môžete opäť oživiť text titana americkej, realistickej drámy Tennesseeho Williamsa – Hra pre dvoch. Príbeh dvoch hercov Claire a Feliceho Vám predstavia Zuzana Haverda a Lukáš Pišta. Tragifraška na hranici psychologického trileru sleduje príbeh dvoch hercov, ktorých na konci turné opúšťa ich herecká spoločnosť. 

Komedianti zostávajú napospas jeden druhému, aby odohrali jedinú inscenáciu, ktorú v tomto zložení môžu hrať: Hru pre dvoch. Príbeh so známou, hrôzostrašnou minulosťou. Inscenáciu svojím nezameniteľným rukopisom obohatí enfant terrible českého a slovenského divadla Tomáš Procházka. Divadlo Nová scéna aj týmto počinom nadväzuje na líniu inscenácií „Off Nová scéna“ v Štúdiu Olympia, v ktorej otvára dvere aj novým, odvážnejším divadelným žánrom a mladej generácii najtalentovanejších tvorcov.

Hudobný festival Saxophobia

29. februára až 3. marca 2024

Primaciálny palác a Slovenský rozhlas, Bratislava

Hudobný festival Saxophobia predstaví publiku saxofónovú hudbu a ponúkne rôzne vystúpenia, workshopy a koncerty zamerané na saxofón. Podujatie má snahu prezentovať jeho všestrannosť a rozsah použitia v rôznych hudobných žánroch.

Galakoncert majstrov saxofónu

2. marca 2024, o 19:00

Primaciálny palác, Bratislava

Koncert venovaný saxofónu ako nástroju klasickej hudby, na ktorom sa predstavia šiesti špičkoví zahraniční lektori majstrovských kurzov festivalu Saxophobia Bratislava 2024. Všetci účinkujúci sú špičkoví európski umelci, ktorí pôsobia aj ako pedagógovia na konzervatóriách a univerzitách. Tento rok prijalo pozvanie jedno z najlepších a najstarších saxofónových kvartet na svete Rascher Saxophone Quartet, (oslavuje 55 rokov koncertovania). Šesticu lektorov dopĺňajú najvýznamnejšie osobnosti saxofónu: Harry White zo Švajčiarska a člen mladej generácie saxofonistov Lev Pupis zo Slovinska. O klavírny sprievod sólistov sa postará riaditeľ projektu Saxophobia Ladislav Fančovič.

Účinkujú: Raschèr Saxophone Quartet v zložení: Christine Rall (Nemecko), Elliot Riley (USA/Nemecko)
Andreas van Zoelen (Holandsko), Iria Garrido Meira (Španielsko), Harry White (USA/Švajčiarsko), Lev Pupis (Slovinsko), Ladislav Fančovič (Slovensko). Na koncerte zaznejú skladby pre naše publikum menej známych, ale aj známych autorov pre sólový saxofón so sprievodom klavíra či saxofónové kvarteto a originálne kompozície pre saxofóny, venované práve účinkujúcim.

Koncert 80-členného saxofónového orchestra

3. marca 2024, od 19:00

Slovenský rozhlas, Bratislava

Ak si neviete predstaviť, ako môže znieť orchester zložený iba zo saxofónov, tak príďte v nedeľu do Slovenského rozhlasu. Orchester zložený z 80 saxofonistov – účastníkov a lektorov medzinárodných saxofónových majstrovských kurzov Saxophobia Bratislava 2024, predstaví takmer všetky druhy saxofónov. Od sopránového, cez altový, tenorový, barytónový, basový až po raritný – kontrabasový saxofón.

Hostia: Kiril Stoyanov (BG) – bicie nástroje, Artia Saxophone Quartet (CZ), Légère Quartet (CZ), Pressburg Saxophone Quartet (SK, BY), Christine Rall (DE), Elliot Riley (USA/DE), Iria Garrido Meira (ES), Harry White (USA/CH) a Lev Pupis (SI). Program koncertu bude poslucháčsky veľmi zaujímavý. V úpravách pre saxofónový orchester odznejú skladby J. S. Bacha, L. van Beethovena, H. Berlioza, M. P. Musorgského, G. Kastnera a E. Suchoňa. V svetovej premiére bude uvedená skladba Jevgenia Iršaia-Gracias Mr. Kientzy. Dirigenton orchestra bude Andreas van Zoelen (NL).

Cestovateľský festival – Cestou necestou

  1. 3. až 3. 3. 2024, od 17:00

Cultus Ružinov, Bratislava

Cestovateľský festival Cestou necestou inšpiruje ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Najväčší cestovateľský festival Slovenska ponúkne účastníkom neuveriteľné zážitky a príbehy dobrodružstiev cestovateľov a možnosť objavovať kúzlo sveta prostredníctvom ich objektívov a rozprávania. Chcete ochutnávku toho čo vás čaká na festivale?

Hlavný organizátor Michal Knitl si pre vás pripravil to najkrajšie z amerických Rockies, nádherné túry v Peru a náročný Great Divide Trail a okolité hory. Marek Olczak predstaví výstup na Khan Tengri v Kirgizsku. Gabriela Radimáková v prednáške „Ako sa (NE)pripraviť na Camino“ zdieľa svoje zážitky z cesty do Santiaga. Slovenka s indickými koreňmi a dvomi snežnými psami, ktorá nechce premárniť ani jednu stotinu zo svojho života – to je Zuzana Slabá. Na Cestou necestou môžete opäť spoznať rôzne zaujímavé spôsoby cestovania. Viete, čo je packrafting? Martin „Fševed“ Žilka v tom má jasno: packrafting je sloboda. Nielen v člne a na vode.

Janka a Roman Hromníkovci zas milujú offroadové autá. Teraz presadli na motorky a vydali sa na trip po indických Himalájach. Dominika Martincová predstaví svoje zážitky z trojročnej expedície cez strednú Ameriku na koňoch. Michal Tlelka vás zavedie naprieč Saudskou Arábiou na bicykli a s Veronikou Jiříčkovou prejdete 1 000 kilometrov po Islande na kolobežke. Antonín Voldřich stopuje z domu, až do ďalekej Indonézie.

S Petrom Gregorom znovuobjavíme roky nedostupné územia v Afganistane. Dana a Jozef Arvay nám zase priblížia dobrodružnú cestu offroad autom s dvomi deťmi cez Turecko, Irak, Irán, Arménsko a Gruzínsko. Život medzi domácimi si užili cestovatelia Petra Kováč na Kube a Radovan Hanko v Kolumbii, kde nazrel do Amazonského pralesa, zúčastnil sa so šamankou na ceremónii s ayahuascou a lovil najväčšiu sladkovodnú rybu, neskrotnú arapaimu.

Okrem tohto na divákov čaká na Festivale Cestou necestou množstvo iných, zaujímavých prednášok, prezentácií a diskusií s cestovateľmi a bohatý sprievodný program. Jednotlivé prezentácie budú predstavené aj v evente na Facebooku.

Divoký a odľahlý Bhután, raj pre cestovateľov. Foto: Cestou necestou
Caño Cristales, krása tejto rieky v Kolumbii vás dostane. Foto: Cestou necestou
V Mauritánii sa stretnete s biedou, ale aj príjemnými ľuďmi. Foto: Cestou necestou
Srí Lanka láka nekonečnými a prázdnymi plážami. Foto: Cestou necestou
Pokiaľ idete po Himalájach na motorke, nehoda môže číhať za rohom. Foto: Cestou necestou

Ďalšie články