Bratislava chystá zmeny. Mesto čoskoro začne s prípravou nového územného plánu

Mesto Bratislava Mesto Bratislava. Foto: TASR/ Dano Veselský

BRATISLAVA Mesto Bratislava začne s prípravou nového územného plánu hlavného mesta. Urobí tak po tom, ako v apríli nadobudne účinnosť nová legislatíva v územnom plánovaní.

Ako jeden z podkladov bude slúžiť štúdia Bratislava 2050, teda dokument, ktorý obsahuje demografickú analýzu a prognózu vývoja. Viac ako 600-stranový dokument je zverejnený na webe Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

„Územný plán je kľúčový dokument pre rozvoj mesta. Ten, s ktorým pracujeme, nie je často aktuálny a často narážame na jeho limity,“ skonštatovala na utorňajšej tlačovej konferencii viceprimátorka Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová.

Nová legislatíva vstúpi do platnosti 1. apríla a predpokladá, že všetky obce vrátane Bratislavy si pripravia nové územné plány, pričom tie „staré“ stratia platnosť do apríla 2032.

„Zdá sa to ako dlhá doba, ale poznajúc procesné ustanovenia a spôsoby participácie, ide o dobu, ktorú treba hneď naplniť konkrétnymi krokmi. Tento rok sa preto veľmi vážne pustíme do nového územného plánu,“ uviedol hlavný architekt hlavného mesta Juraj Šujan.

Monografia napríklad poskytuje odpovede na otázky, koľko obyvateľov bude v Bratislave žiť, aké bude vekové zloženie, odkiaľ budú prichádzať, akým spôsobom sa budú po meste pohybovať, alebo čo tam budú robiť. Štúdia má byť predstavená tiež na konferencii Budúcnosť hlavného mesta. Tá má zároveň otvoriť priestor na komunikáciu dôležitých tém pre nový územný plán hlavného mesta.

„V každom prípade sa budeme snažiť zvrátiť podľa nás veľmi nepriaznivý trend, keď sa nám rozrastá mesto do akejsi sídelnej kaše do regiónov,“ poznamenal Šujan s tým, že to nepovažujú za dobré z hľadiska environmentálneho či dopravného.

(tasr)


Ďalšie články