Predplatné
Prihlásiť sa
Bratislavský Štandard

Konvergencie sú už etablovaným mestským festivalom. Práve sa začína ich 25. ročník

ChaosStringQuartet_, DanielDelang Na Konvergenciách vystúpi aj výborný Chaos String Quartet. Foto: D. Delang

BRATISLAVA – Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie vznikol na prelome milénia v Bratislave. Konvergencie odvtedy každoročne vytvárajú unikátny priestor pre umelcov a milovníkov hudby, kde sa môžu priblížiť k rôznym žánrom, projektom a osobnostiam komornej hudby z celého sveta. Tento ročník je venovaný interpretáciám diela geniálneho W. A. Mozarta.

„Keď som sa v roku 1997 vrátil zo štúdií v Anglicku a v Kanade, kde som zažil viaceré festivaly komornej hudby, chcel som niečo podobné zorganizovať aj na Slovensku. Podujatie, čo by malo podobné presahy aj do iných hudobných žánrov. V rokoch 1998 až 1999 som urobil sériu koncertov a od roku 2000 som sa rozhodol zmeniť tento formát na festival. Hneď v ďalšom roku som pozval Mariána Vargu a pozvanie prijali aj hostia zo zahraničia. Robert Cohen, Benjamin Schmid, Rena Sharon či Gabina Demeterová. Zázračne sa nám podarilo zohnať pár donorov a festival začal rásť,“ povedal o festivale Konvergencie slovenský violončelista, zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták.

Po štvrťstoročí je z festivalu etablované podujatie európskeho formátu, ktoré zreteľne formuje kultúru v hlavnom meste. Na Konvergenciách vzniklo viacero zaujímavých koncertných projektov – Triango s Petrom Breinerom, Chasidské piesne s Baruchom Myersom, violončelistický projekt Cello Colloseum či projekt Cestou domov s After Phurikane a Janou Kirschner, Zelená pošta (live) a mnohé ďalšie. Niektoré z nich sú postupne zverejňované aj na cédečkách. Konvergencie sú vždy vzrušujúcou a živou umeleckou dielňou, ktorej základom stále zostáva komorná hudba. Silná v jej mnohorakých podobách.

Podstatnou je ale radosť zo spoločného tvorenia, vzájomných stretnutí, nových prepojení a z neformálnej atmosféry počas festivalu, ktorá je príjemným poznávacím znamením podujatia.

Klasická hudba totiž nemusí byť už desaťročia zviazaná do frakov, slávnostných rób a zdvorilého šušťania notových záznamov z pódia. Je životaschopným, evolučným organizmom, ktorý prijíma tisícky vplyvov, nápadov a nálad a v súčasnosti je premostením medzi často veľmi rozdielnymi kultúrami. Tie pozoruje, prelína a asimiluje.

Konvergencie sú zaujímavé aj tým, že už od počiatku prepájajú hudobníkov rôznych žánrov, štýlov a nátur. „Žiadna hra tónov sa nehrá hravejšie než Mozartova hudba. Je to muzika, ktorú hrá život. Spieva a tancuje, pýta sa a odpovedá, zmĺkne a opäť sa rozoznieva. Dokáže byť veselá i smutná, temná i jasná, tragická i oslobodzujúca. A koľko ďalších pomenovaní by sme mohli nájsť,“ napísal slávny nemecký muzikológ Hans Eggebrecht o fenoméne Mozart.

Do smrti vo veku 35 rokov vytvoril W. A. Mozart vyše 600 diel. Práve fascinujúcemu univerzu Mozartovej komornej hudby bude patriť zimná edícia festivalu Konvergencie. Tá sa uskutoční od 22. do 25. februára 2024 v priestoroch Slovenskej národnej galérie. Hlavným hosťom festivalu bude fínsky skladateľ, dirigent a klavirista Olli Mustonen, ktorého diela zaznejú spolu s Mozartovými.

Na programe festivalu je päť koncertov vážnej hudby (z toho jeden pre deti), premietanie režisérskej verzie filmu Amadeus aj tvorivé dielne pre deti. Svoje variácie na dielo Mozarta predvedie aj dvojica umelcov pôsobiacich na scéne alternatívnej a elektronickej hudby, Pjoni a Stroon.

Pred začiatkom festivalu Mozart – Mustonen odštartuje 13. februára o 18:00 sprievodné podujatie v Knižnici Kornela a Nade Földváriovcov, kde bude herec Robert Roth čítať z Mozartových listov. Súčasťou festivalu Konvergencie sú aj očakávané Masterclass: 15. februára Dóra Petery (Maďarsko) klavichord a 21. februára Olli Mustonen (FI) klavír.

Hlavná časť 25. ročníka festivalu komornej hudby Konvergencie sa uskutoční až na jeseň. Okrem koncertov v Bratislave (12. až 18. septembra 2024) sa bude hrať aj v Žiline a Banskej Bystrici. Svoju účasť na podujatí už potvrdili známi interpreti ako Robet Cohen, Iva Bittová, Škampovo kvarteto či Viesegrad Cello Quartet.

Fínsky skladateľ, dirigent a klavirista Olli Mustonen je hlavnou hviezdou festivalu. Foto: Music.com
Bez violončelistu Jozefa Luptáka si festival Konvergencie ani nevieme predstaviť. Foto: X.L.M.
Anglický huslista Tom Norris sa predstaví až na troch koncertoch festivalu. Foto: Music.com

Andrijan Turan