Z posúvania termínu električky do Petržalky začínam mať zlý pocit, hovorí starosta mestskej časti

starosta Starosta Petržalky Ján Hrčka. Foto: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA – „Neviem, či magistrát úmyselne už nechce transparentne a otvorene komunikovať v tejto veci, alebo sú tam také vážne problémy, že sa boja, len už to prestáva byť vtipné, že tie termíny sa stále posúvajú,“ uviedol Ján Hrčka v rozhovore pre agentúru SITA.

Petržalský starosta sa obáva o dokončenie stavby najmä z dôvodu, že magistrát už nie je schopný garantovať žiadny konkrétny termín. „Keď sa ich spýtate, že či to bude aspoň december 2025, nevedia ani tento termín garantovať. Ja si robím z toho trocha srandu, že ak to nebude do októbra 2026, čo sú nasledujúce komunálne voľby, tak si myslím, že to výrazným spôsobom ovplyvní výsledok týchto volieb,“ skonštatoval.

Ak má byť podľa Hrčku Petržalka šesť rokov staveniskom, bez ohľadu na to, aké tam sú alebo boli problémy, starosta verí tomu, že keď primátor Matúš Vallo z toho nevyvodí dôsledky, vyvodia ich obyvatelia v nadchádzajúcich voľbách. „Samozrejme, nezávidím mestu. Je to historicky najväčší projekt v Bratislave za pôvodne vysúťažených 78 miliónov, teraz už takmer 100 miliónov a realita bude podľa mňa ďaleko cez 100 miliónov,“ dodal s tým, že ide o takmer štyri kilometre trasy, ktorú musia nanovo vybudovať.

„Na druhej strane mesto malo veľké ambície, veľké plány a momentálne je Petržalka už tretím rokom jedným z najväčších stavenísk. A napriek tomu, že som patril k tým, ktorí si dovolili povedať svoj názor, že sa nedá dodržať termín september 2024 a že to je nereálne, tak som bol za zlého,“ poznamenal Hrčka. Ako dodal, dnes prichádza na to, že to, čo hovorili pred 6 až 9 mesiacmi je realita, ktorú priznáva aj magistrát. „Len ja neverím tomu, že pred tými 6 až 9 mesiacmi to magistrát nevedel,“ doplnil.

Podľa Hrčku primátor Vallo v septembri 2022 hovoril o dokončení električky do Petržalky v decembri 2023. „December 2023 prešiel pred mesiacom a keď sa tam niekto prejde, tak mu musí byť jasné, že rok aj niečo predtým, ani len vo sne to nemohlo hroziť, že by sa to stihlo,“ poznamenal starosta, ktorý stále tvrdí, že niektoré prekládky mohli robiť skôr a že na stavbe nevidieť ani zďaleka čulý stavebný ruch, aký by tam vzhľadom na meškajúci termín očakával.

(sita)


Ďalšie články