Veľké porovnanie najlacnejších služieb mobilných operátorov. Pri efektívnej voľbe môžete ušetriť aj niekoľko desiatok eur

technology-3353701_1280 Foto: Pixabay

BRATISLAVA – Na počet obyvateľov pôsobí na Slovensku relatívne veľa mobilných operátorov, ktorí sa prebiehajú nielen v tom, ako si udržať svojich zákazníkov, ale aj ako získať nových. Užitočnou pomôckou môže byť porovnávanie štátnym úradom, ktorý zverejňuje pravidelné porovnanie cien a služieb.

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb robí každý kvartál porovnania najlacnejších produktov mobilných operátorov. Aktuálne porovnávanie pri všetkých mobilných operátoroch je za štvrtý kvartál 2023 a je platné k 8. januáru 2024. V porovnaní je celkovo 18 produktových košov, pričom šesť z nich je z predchádzajúceho kvartálu. Regulačný orgán priraďuje ku každému produktovému košu kombináciu ich najlacnejších ponúk, pričom ide o cenové porovnanie, bez ohľadu na kvalitu služieb a benefitov. Cieľom je nájsť najlacnejšiu možnosť v ponuke, pričom porovnáva 30-dňové ponuky.

Prvých sedem produktových košov analyzuje iba dátové balíky bez volania. Rozdelené sú podľa objemu dát, teda od jedného až do 50 gigabajtov. Celkovo v tejto kategórií dominoval mobilný operátor 4ka, ktorý uspel v piatich zo siedmich produktových košov. Kým v bývalom produktovom koši ponúkala 0,5 gigabajtu dát za dve eurá, tentoraz to operátor navýšil na jeden gigabajt dát za rovnakú cenu.

Dve víťazstvá z toho zdieľala s O2 cez platformu Radosť pri vyšších dátach 25 a 50 gigabajtov. Tu môže ušetriť zákazník v porovnaní s najdrahšou ponukou konkurencie pri rovnakej veľkosti dát 10 eur.

Pri 5 a 10 gigabajtových dátach má jedno samostatné víťazstvo Orange a spolu s Telekomom ešte jedno zdieľané víťazstvo.

Najdostupnejšie dáta ponuka 4ka. Foto: Regulačný úrad

Ďalšie porovnanie sa týka paušálnej kombinácie volaní a dát. Uvedené produkty 30, 100 a 300 predstavujú v praxi 50, 188 a 577 minút volania. Najlacnejšie kombinované služby poskytuje opäť operátor 4ka pri najnižších dátových veľkostiach. Pri balíku 30 volaní a jeden gigabajtu dát stojí služba rovnako ako z predchádzajúcich prieskumov 0,5 gigabajtu.

Tento najmladší mobilný operátor má celkovo tri víťazstvá, kým Orange dve za najnižšiu cenovú ponuku. Najlepšie z kombinovaných košov dopadla Radosť od O2, ktorá mala najvýhodnejšie ceny v šiestich z 11 košov. Vytŕča najmä neobmedzeným telefonovaním a využívaním dát, kde v porovnaní s najdrahšou konkurenciou môže užívateľ ušetriť až 30 eur.

Najviac výhodných cien kombinovaného paušálu volaní a dát má Radosť od O2. Foto: Regulačný úrad

 


Ďalšie články