Aquaman a stratené kráľovstvo. Dvakrát do tej istej Atlantídy nevstúpiš

aquaman-2-review-2 Aquaman bude opäť bojovať, až do posledného dychu. Foto: Warner bros

BRATISLAVA – Komiksové a ohromujúco vizuálne príbehy o superhrdinoch a ich svetoch sú novým filmovým štandardom tretieho tisícročia. Môžeme ich brať ako moderné podobenstvá, archetypálne rozprávky, alebo akčné divadlo, nad ktorým sa blahosklonne pousmejeme. Generujú však veľké peniaze a záujem divákov, čo je pre kinematografiu podstatné.

Hneď na začiatku si položme otázku: musela sa hviezda DC Extended Universe (DCEU) Jason Momoa vrátiť späť v Aquamanovi a stratenom kráľovstve a opäť sa vrhnúť do hlbín mora? A odpoveď je jasná – áno. Vzhľadom na finančný úspech prvého dielu určite a každý, kto pokračovanie uvidí, si nakoniec prizná, že videl najlepší superhrdinský film roku 2023. Napriek prísľubu nezastaviteľnej a obrazovo-inovatívnej akcie, tento oživený komiks nie je lepší ako prvý diel. Hoci tvorcovia sa snažili, ako len mohli.

Vo vedení DC Studios ale nastali zmeny, natáčanie sa oneskorovalo a znovu začínalo. Do toho prišiel ostro sledovaný mediálny proces Amber Heard s Johnnym Deppom, čo v sumáre zabezpečilo, že tento projekt bol všetko, len nie príjemná plavba do Atlantídy.

Majestátny testosterónový maják Jason Momoa si rád zopakoval svoju úlohu ikonickej titulnej postavy Arthura Curryho. Aj tu platí, že ak nejde o zničenie a záchranu aspoň jedného sveta, nejde vlastne o nič. A tak je náš hrdina vtlačený do epickej bitky o záchranu Atlantídy, ktorú uchráni pred katastrofickou starodávnou mocnosťou ukrytou pod ľadom. Tentoraz je Arthurov protivník impozantný a skutočne vzbudzuje strach. Black Manta je poháňaný posvätnou pomstou po smrti svojho otca (spôsobenej Arthurom) a keďže ovláda ničiaci čierny trojzubec a prebúdza ním nepoznanú negatívnu silu, je na čase sa začať báť.

Dobiela rozžeraveného zloducha len tak niekto nezastaví! A tak trošku zúfalý Arthur vytvorí koalíciu rozumu so svojím nevlastným bratom Ormom (Patrick Wilson), bývalým zosadeným kráľom Atlantídy. Film sa okrem ohromujúcich efektov snaží zabodovať aj zaujímavým obsadením hlavných postáv: Amber Heard uvidíte ako Meru, Nicole Kidman ako Atlannu, Yahya Abdul-Mateen II je pomstychtivý Black Manta. Dolph Lundgren zas kráľ Nereus a Randall Park sa stal Dr. Stephenom Shinom.

Práve posledný menovaný dostal zaujímavú šancu vymaniť sa z otrepanej škatuľky herca komédií. Skvelo stvárňuje mnohovrstvenú postavu, ktorá musí čeliť „za pochodu“ morálnym dilemám a ukazuje sa, že pán Park bol dodnes ako herec využitý sotva z polovice. Príbehovým jadrom nového Aquamana a strateného kráľovstva je preskúmanie zásadných tém bratstva, zrady a hľadania vykúpenia za svoje (zlo)činy. Film zobrazuje nevídané spojenectvo Aquamana s jeho nevlastným bratom Ormom. Otvára priestor pre interpretácie jedinečnej rodinnej drámy, ktorá zostala opäť nedopovedaná.

Patrick Wilson ako Orm napĺňa svoju postavu viacvrstevnou hĺbkou. Chce, aby vedome presiahol známe črty a charakteristiky napoly negatívnej postavy. Herec robí zo svojej postavy hrdinu plného nepríjemných, vnútorných konfliktov. Toho nehrdinského hrdinu, ktorý hoci stále zápasí s vlastnými démonmi a ambíciami, jeho existenčným motorom je čestnosť a vec cti. Výkon Wilsona určil, že práve Orm sa stal jednou zo zásadných postáv nového príbehu. Jeho rozhodnutia ovplyvnili smerovanie deja. Takto komplexný vzťah, ktorý majú mocní bratia, dodáva filmu inovatívnu štruktúru a povyšuje silný akčný film do príbehu plného rodinných väzieb. Skúšaných, samozrejme, lákadlami mimoriadnej moci a zväzovanými reťazami povinností.

V deji sa kontinuálne prepletajú hororové prvky s akčným dobrodružstvom. To ho robí nápaditým a zaujímavým. Monštruózne bytosti (pripomínajúce skoršie hororové diela režiséra J. Wana) dodávajú filmu mrazivý rozmer a odlišujú ho aj v rámci žánru filmov o superhrdinoch. Režisér nikoho a nič nešetrí. Rozpútava bohatú vizuálnu hostinu, kde sa mýtické tvory prelínajú so svetom aqua-robotov riadených hrdinami na pokraji života a smrti. Tých, čo sa tak radi stretávajú v ohromujúcich bitkách a katastrofických stretoch.

Občas sa vám bude zdať, že nový Aquaman by mohol aj spomaliť. Pretože sa rúti priveľkou rýchlosťou cez svoje kľúčové dejové body a zanecháva v divákovi pocity zbytočnej uponáhľanosti. Nikto nepoprie, že režisér James Wan je veľký profesionál, ktorý sa v tomto žánri už na 100 percent osvedčil. Niektoré scény ale sledujú očakávanú trajektóriu, čo znižuje príležitosť na neočakávanejšie príbehové oblúky. Tie fajnové „filmové meandre“, ktoré by mohli zatraktívniť celú snímku.

Aquaman a stratené kráľovstvo vás možno trošku aj sklame – pri veľkom finálovom súboji, ktorý je vždy pri podobných snímkach očakávaným vrcholom filmu. Naň sa teší celé publikum, pretože teraz by to hlavný hrdina mal zloduchovi naložiť tak, až mu bude odstávať overal od tehličiek na bruchu. Očakávaná záverečná bitka, ktorá musí byť efektným, zložitým a nejednoznačným, kataklizmatickým stretom, sa, žiaľ, rozpadá nečakane ľahko a prirýchlo. A my možno zapochybujeme, či bol ozaj hlavný protivník taký silný, ako sa tváril, alebo len poriadne na efekt pučil svaly.

Charizmatické stvárnenie Arthura Curryho hercom Jasonom Momoom v novom Aquamanovi, spolu so silným hereckým obsadením, však zabezpečuje, že film vám prinesie vizuálne ohromujúce a akciou nabité dobrodružstvo a zostáva zábavným po celý čas.

Dvaja bratia, spojenci a predtým temer nepriatelia. Zachránia svoj svet? Foto: Warner bros
O špeciálne robotické stroje nie je vo filme núdza. Foto: Warner bros
Zlo v očiach, rovnaké zlo v trojzubci. Tohto hrdinu sa asi treba báť! Foto: Warner bros
Aquaman sa stretáva konečne s podobne silným protivníkom ako je on sám. Vyhrá? Foto: Warner Bros
Mega zloduch a jeho poslušní nohsledi nastupujú do boja. Foto: Warner Bros

Ďalšie články