Park na Račianskom mýte opäť sprístupnili verejnosti

Park na Račianskom. Foto: Ivan Lučanič Park na Račianskom. Foto: Ivan Lučanič

BRATISLAVA – Po 6 mesiacoch rekonštrukčných prác v stredu sprístupnili verejnosti park na Račianskom mýte. Rekonštrukcia za takmer 1,5 milióna eur mala za cieľ vyriešiť problém s neodtekajúcou dažďovou vodou, ale aj obnoviť mobiliár, pridať nové herné prvky, vysadiť desiatky nových stromov a zrekonštruovať legendárnu krčmu Koliesko.

Za zachovanie miestnej krčmy Koliesko vznikla na jar aj petícia, pod ktorú sa podpísalo takmer 300 obyvateľov prevažne priľahlého okolia parku. Vzhľadom na nevyhovujúci stav však bola krčma v marci odstránená a na jej miesto uložili gastrokontajner a priľahlý betónový bazén, v ktorom sa kedysi konali rôzne zábavy a oslavy. Na mieste by mala ale ostať gastroprevádzka a podľa informácií z mestskej časti Nové Mesto bude uzatvorená s nájomcom nová nájomná zmluva. Blízke oceľové pergoly by mali slúžiť ako opora pre popínavé rastliny, ktoré budú návštevníkom parku a gastroprevádzky poskytovať príjemný tieň.

Zámerom rekonštrukcie parku bolo priblížiť ho viac aj rodinám s deťmi. Na mieste vznikol umelý kopec s oceľovou šmykľavkou a ďalšími novými hernými prvkami na rozvoj motoriky. Zároveň mestská časť zrenovovala aj multifunkčné ihrisko zo strany Mikovíniho ulice. Pri gastroprevádzke nájdeme nové hojdačky či plochu na hranie šachu. Nechýbajú ani fitnes prvky a rôzne posilňovacie a cvičebné stroje.

Vyriešené by už mali byť aj všetky vodozádržné opatrenia. Park na Račianskom mýte bol totiž známy tým, že ak napršalo, tak sa ním suchou nohou nedalo prejsť. Problém spôsobovala neodtekajúca voda v parku, ale rovnako aj stekajúca dažďová voda z bratislavskej Koliby. Po novom by mali byť všetky tieto problémy vyriešené. Mestská časť zabezpečila cez Bratislavskú vodárenskú spoločnosť prečistenie kanálových vpustí a zároveň na mieste parku vybudovali dve dažďové záhrady.

Správnemu zadržiavaniu vlahy v priestoroch parku majú dopomôcť aj vodopriepustné materiály, ktoré boli použité pri vybudovaní nových chodníkov. Mestská časť na mnohých miestach nahradila neekologický asfalt vodopriepustným betónom. Mnohé z nich sú po novom bielej farby. Toto riešenie má za cieľ utlmiť prehrievanie okolia.

Prekvapením je aj nový mobiliár. Po zrekonštruovaní okolia Fontány Družba na Námestí slobody by sme aj tu očakávali mobiliár z dielne magistrátu, a teda bratislavské lavičky. Hľadať ich však budete márne. Podľa vyjadrení vedenia mestskej časti však treba hľadať príčinu v zadaní projektu, ktorý vznikol ešte predtým, ako bratislavské lavičky ukázali verejnosti. Vedenie mestskej časti zároveň pripúšťa, že v budúcnosti by v tomto smere mohlo prísť k zmene a mobiliár by mohol byť nahradený tým bratislavským. Dôležité však bude dodržať podmienky projektu a lehôt.

Stredajšie sprístupnenie parku verejnosti malo byť len akousi predzvesťou oficiálneho otvorenia, ktoré sa má konať na jar. Ako informoval na tlačovej besede starosta mestskej časti Nové Mesto Matúš Čupka, momentálne ide o opatrenie sprístupnenia parku, aby obyvatelia počas vianočných sviatkov nemuseli chodiť okolo dočasného plotu a pozerať sa tak ako keby na stavenisko. „Som veľmi rád, že môžeme ešte pred vianočnými sviatkami priniesť prostredie, ktoré je krajšie, bezpečnejšie, estetickejšie a zároveň pomáha našej mestskej časti pripraviť sa na meniacu sa klímu,“ predstavil prostredie Račianskeho mýta na tlačovej besede starosta Čupka.

Súčasne poprosil obyvateľov o trpezlivosť a ohľaduplnosť, vzhľadom na to, že časť zelene sa ešte neuchytila a v parku budú aj naďalej prebiehať drobné práce, ktoré musia dokončiť.

Na spoločnej tlačovej besede k sprístupneniu parku sa zúčastnil aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Ten je veľmi rád, že sa sprístupňuje tento legendárny park, ktorý bol témou už celé roky. „Okrem obnovy zelene, nových herných prvkov, gastropointu a mobiliáru je park na Račianskom mýte aj ekologický projekt. Nachádzajú sa tu dve dažďové záhrady, v ktorých sa môže voda akumulovať a vďaka ktorým voda zostane v území,“ vysvetlil Vallo.

Zároveň uviedol, že hneď po sviatkoch budú pre verejnosť otvárať aj park pri križovatke Legionárska a Radlinského. „Som rád, že mestská časť a mesto postupujú v zhode,“ doplnil Vallo a poďakoval starostovi Čupkovi a jeho tímu za spoluprácu.


Ďalšie články