Predplatné
Prihlásiť sa
Bratislavský Štandard

Talianska housová špička, cigánsky orchester aj retro party. Víkend v Bratislave nehrozí nudou

100 cigánov Koncert 100 členného, cigánskeho orchestra z Budapešti je vždy strhujúcim zážitkom. Foto: Wikipedia

BRATISLAVA – Už vás nebaví postávanie pri punči na Vianočných trhoch? Nahoďte sa do gala a vyrazte aj s polovičkou na akciu týždňa!

Piaf! The Show

1. 12. 2023 o 19:00, NTC aréna

V bratislavskej NTC Aréne si môžu diváci originálne pripomenúť 60. výročie úmrtia legendárnej Edith Piaf. Ženy, ktorej pozícia kráľovnej šansónu je neotrasiteľná. Ako speváčka sa stala dávno nesmrteľnou. L’Accordéoniste, La vie en rose, Hymne à l’amour, Padam, padam…, Milord, Non, je ne regrette rien. Tieto skladby Edith Piaf sú pokladmi 20. storočia a základom tradície šansónu. V predstavení ich oživí rešpektovaná francúzska speváčka Nathalie Lermitte. Speváčku v úchvatnom predstavení sprevádza kvarteto parížskych muzikantov a dômyselne použitá projekcia dobových parížskych snímok – najmä Edith Piaf. Prvá časť dvojdielnej šou ponúkne atmosférou Montmartre. Dych legendárnej bohémskej štvrte, kde sa hudba, umenie a krása miešali s alkoholom, prostitúciou a drogami. Toto korenie umenia bezpochyby ovplyvnilo aj život a piesne „Vrabčiaka“ z Paríža. Druhá časť predstavenia zachytáva Edith v povojnovom období jej najväčšej slávy. Vtedy jej koncerty, tak v parížskej Olympii, ako aj v mnohých európskych sálach, praskali vo švíkoch. Za výpravou predstavenia „Piaf! The Show“ stojí produkčný tím Directo Productions pod vedením Gila Marsallu.

Retro vinyl party

2. 12. 2023 od 22:00, Kácečko

Chcete sa vybrať na nostalgickú cestu do minulosti za legendárnymi a milovanými melódiami? Príďte sa do sýtosti vytancovať na tie najlepšie hity 60., 70. a 80. rokov tvorby svetovej, ale aj tej domácej muziky. Do tanca vám zahrá energická kapela The Crownies a o návrat k nestarnúcim hitom sa postarajú DJ Arnoštek a DJ Carlo, prostredníctvom unikátnych vinylov. Atmosféru doplnia staré platne, céčka, farebné girlandy, vlajky, retro telefón. Stena z Rubikovej kocky a lampiónový sprievod na terase. Zábavu nepokazí ani kapela The Crownies, ktorá odpáli energickú tancovačku plnú chytľavých rytmov. V Herničke si zahráte dnes už legendárne videohry z klasických konzol Sega Mega Drive, Playstation a Super Nintendo. V ponuke hier budú Super Mario Bros, Duck Hunt, Bomberman, Tekken 3, Donkey Kong, Crash Bandicoot: Warped. Pre príležitostných športovcov je pripravený stolný futbal, stolný hokej, Logic, šach, stavebnica Merkur, Človeče nehnevaj sa, ale aj skákacie škôlky, piškvorky a Hladné rybičky. DJ Arnoštek pripraví vinylovú selekciu tých najväčších hitov od 40. swingových rokov až po ranné 90. roky. Ale aj DJ Carlo má retro v krvi! Jeho sety ste na žúroch mohli počúvať už od roku 1986. Carlov vycibrený vkus dodnes nikto nespochybnil, keďže má napočúvané a odohrané všetko, čo sa kedy šuchlo v rádiách.

100-členný cigánsky orchester z Budapešti + hostia

3. 12. 2023 o 19:00, NTC aréna

100-členný cigánsky orchester z Budapešti bol založený 2. 11. 1985. Za 34 rokov šíril cigánsku a ľudovú hudbu viac ako na tisíc koncertoch, na piatich kontinentoch sveta. Za spomínané obdobie vydali množstvo CD a DVD nosičov, za ktoré získali sedemkrát platinovú a pätnásťkrát zlatú platňu. Na otvorení svetovej výstavy v Lisabone sa 100-členný cigánsky súbor tešil mimoriadnemu úspechu. V roku 2000 získali cenu „Maďarské dedičstvo“ a v tom istom roku boli zapísaní aj do Guinnessovej knihy rekordov. Zúčastnili sa 120 hudobných festivalov po celom svete. Ich umelecká činnosť je ojedinelá a nemá vo svete páru. Jeho členovia sú Rómovia, ktorí hrajú vážnu aj tradičnú, maďarskú, cigánsku hudbu. Cieľom 100-členného cigánskeho orchestra je šírenie a uchovanie tých najlepších národných hudobných tradícií, ale aj výchova mladých hudobných talentov. V Bratislave vám zaspieva Kráľovná cigánskej muziky Bangó Margit, ktorá začala svoju kariéru už v 17-tich rokoch, keď vyhrala národnú rozhlasovú súťaž. Od 90. rokov spieva so 100-členným cigánskym orchestrom. Na pódiu sa predstaví aj nemenej známa skupina Sokoly s primášom Andrejom Záhorcom.

Meduza in Bratislava

2. 12. 2023 do 21:00, Edison park

Trojica elektronických umelcov pod menom MEDUZA (Luca de Gregorio, Mattia Vitale a Simone Giani) stojí za veľkým návratom housovej hudby do rádií a klubov po celom svete. V priebehu dvoch rokov sa Taliani stali najväčšími globálne streamovanými talianskymi umelcami v histórii hudby. Tak na Spotify, ako aj na Apple Music v Taliansku, čo je ohromujúci úspech. Debutovali skladbou „Piece of Your Heart“ s Goodboys, ktorá zaznamenala viac ako 2 miliardy streamov po celom svete a dosiahla Top 10 oficiálnych rebríčkov v 20 krajinách. Čerešničkou na torte kapely bola v roku 2019 ich nominácia na cenu Grammy v kategórii najlepšia tanečná nahrávka. Nasledujúci singel „Lose Control“ s Goodboys a Becky Hill mal na elektro scéne bezprecedentný vplyv. Dosiahol UK Top 40 v prvom týždni a zaznamenal viac ako 2 miliardy kumulatívnych streamov. Opäť obsadil prvé priečky v Top 10 vo viacerých krajinách a zlaté a platinové certifikácie v tom istom čase. Tieto úspechy boli podporené súborom pôsobivých remixov pre MK, R+, Eda Sheerana a Faithless, ktoré ukázali nielen charakteristický zvuk a energiu kapely Meduza. Dokázali aj ich neuveriteľnú schopnosť vytvoriť klubové hity doslova na počkanie. Ak by sme sa pozreli na vypredané turné skupiny, dokazuje len neukojiteľný dopyt publika po najhorúcejšej novinke v elektronickej hudbe. A to sa ukáže určite aj na ich koncerte v Bratislave.


Andrijan Turan