Slovensko je veľmoc minerálok. Prečo tečie vzácna voda späť do zeme?

Lúčky liečivý železitý pramen Liečivý prameň v obci Lúčky môže využiť každý. Foto: Wikipédia

BRATISLAVA – Slovensko má veľké zásoby podzemnej vody a na svojej rozlohe má takmer 1 600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd.

Sme krajinou, ktorá sa radí množstvom, výdatnosťou a unikátnym chemickým zložením minerálnych vôd medzi najvýznamnejšie štáty sveta. Viete o tom, že aj v Bratislave máme „zázračný“ liečivý prameň v Marianke, či výbornú železitú minerálku, ktorej prameň vyteká kúsok od cesty za Stupavou?

Iná, kvalitná pramenitá voda tečie na Železnej studničke či v lesnej oblasti Ahoj, pod bratislavskou Kolibou. Obrovská väčšina minerálnych prameňov je v nijako nezabezpečených a nechránených prameňoch. Ich výdatnosť, čistota aj kvalita je rôzna, no jedno majú spoločné. Väčšina z nich vteká späť do zeme. Ich obchodné využitie je minimálne, ak nie nulové. Potenciál Slovenska v tomto segmente je pritom obrovský! Prečo nevyužívame to, čo nám darovala príroda?

Na Slovensku sú najrozšírenejšie minerálne vody studené, preplynené, z ktorých sú najpočetnejšie tie uhličité – kyselky. Podobných prameňov je na Slovensku 789. Fľašuje sa ale len 20 až 23 druhov prírodných minerálnych vôd a 40 značiek pramenitých vôd. Len štyri sa ale exportujú. Niektoré naše minerálky sú pritom absolútne unikátne, dokázateľne liečivé a majú obrovský obchodný potenciál. Minerálky sú dôležitým zdrojom príjmu tekutín nielen pre chorých, ale aj pre zdravých ľudí. Slovenské minerálky už vyhrali mnohé svetové medaily v súťažiach liečivých vôd a niektoré sa exportujú aj do zahraničia. Ktoré sú tie naše najznámejšie a pre zdravie najprospešnejšie minerálky?

Budiš

Budiš je najpredávanejšia a najobľúbenejšia minerálka na Slovensku. Jej prameň na strednom Slovensku objavil v roku 1573 prírodovedec Mikuláš Brikcius. Jednotlivé zdroje pôvodne voľne vyvierali rozptýlene na nive potoka Jasenica. Pre sústredené záchyty a reguláciu však postupne zanikli. V 60. rokoch boli navŕtané na Budiši prvé dva vrty. Výdatnosť prvého bola veľmi nízka a v súčasnosti slúži len na odber pre samozásobovateľov. Ďalšie štyri vrty boli navŕtané do roku 2000. Hydrogénuhličitanovo-síranová minerálka priaznivo pôsobí na tráviaci, dýchací systém a činnosť obličiek a dopĺňa dennú potrebu vápnika.

Fatra

Minerálka pochádza z vrtu s hĺbkou 172 metrov, ktorý je priamo v meste Martin. Je známa od roku 1929 a od roku 1935 sa plní do fliaš a predáva v obchodoch. Minerálna voda má v rámci Európy ojedinelé zásadité zloženie, napriek tomu je jej chuť príjemná. Neutralizuje žalúdočné kyseliny, upravuje narušené vnútorné prostredie žalúdka a podporuje trávenie. Pomáha aj pri žlčových kameňoch, cukrovke a pyróze.

Mitická

V chotári bývalých Rožňových Mitíc sa nachádza Mitická slatina – rašelinisko s výskytom minerálnych prameňov, ktoré spomínal už Matej Bel. Ľudia zo širokého okolia si tu už 150 rokov chodia plniť minerálku do prinesených fliaš. Voda z vrtu hĺbky 120 metrov je hydrogénuhličitanová, vápenato-horečnatá. Má priaznivé účinky pri poruchách zažívacieho traktu a pri zápalových ochoreniach močových ciest.

Baldovská

Baldovská minerálna voda pramení na Spiši v Baldovciach. Táto obec bola v minulosti známou kúpeľnou oblasťou a využívali sa tu aj pitné kúry. Z uhličitého prameňa sa už začiatkom 19. storočia plnila minerálna voda do fliaš. Voda je vysoko mineralizovaná, hydrogenuhličitanová, vápenato-horečnatá. Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, pri ochorení žlčových, obličkových a močových ciest a aj pri liečbe osteoporózy. Pod značkou St. Andrew ako jediná slovenská značka prechádza prísnymi švajčiarskymi chemickými testami na kontrolu kvality, a tak je exportovaná do USA.

Gemerka

Minerálna voda Gemerka známa od roku 1769 vyviera v hĺbke 100 metrov v oblasti Slovenského krasu. Je výnimočná tým, že má ideálny obsah magnézia a vápnika v optimálnom pomere 1:3 pre ich najefektívnejšie vstrebávanie. Ich kombinácia zmierňuje príznaky únavy, pomáha pri prevencii srdcových chorôb, znižuje krvný tlak, utišuje nervový systém a podporuje trávenie. Vďaka zvýšenému obsahu hydrogénuhličitanov je veľmi vhodná pre diabetikov.

Niektoré legendárne minerálky už v obchodoch nenájdete

Je smutné, že niektoré naše legendárne minerálky už pomaly ani v obchodoch nenájdete, hoci naši rodičia a dedovia ich pili denne. Jednou z najznámejších je Santovka, ktorá vyviera južne od Levíc už od 16. storočia. V Santovke sú tri druhy minerálnych prameňov, z ktorých jeden je legendárny. Dovedna získala 28 medailí z rôznych medzinárodných výstav. Vďaka obsahu vzácneho lítia zaujala napríklad spotrebiteľov aj v Škandinávii.

Ďalšou slovenskou legendou je Slatina. Spolu so Santovkou to boli prvé do fliaš plnené minerálne vody na území Slovenska. Závod však v roku 2014 zatvorili. Ako jediná z minerálok, ktoré spomíname, je dostupná len osobným odberom z prameňa v obci a z obnoveného vrtu v Dudinciach.

Poslednou minerálkou, čo sa z obchodov temer úplne vytratila, je Salvator z prírodnej rezervácie Kamenná Baba na východe Slovenska. Tam bolo začiatkom 19. storočia zdokumentovaných 16 prameňov, z nich je najslávnejším Salvator (Spasiteľ). Táto voda patrí medzi najstaršie balené minerálne vody na Slovensku. Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných ochoreniach, pri poruchách látkovej výmeny, pri cukrovke a dne.


Ďalšie články