Predplatné
Prihlásiť sa
Bratislavský Štandard

Zvýšenie dane z nehnuteľností pre majiteľov garáží je ďalší trest magistrátu za vlastníctvo vozidla

1ebe3cde-f800-417a-b100-0bd06eaeceba Foto: MÚ Petržalka

BRATISLAVA – V utorok primátor Vallo predstavil návrh zvyšovania dane z nehnuteľností, ktorá čaká Bratislavčanov v roku 2024. Pod jeho vedením sa tak v hlavnom meste stane už po druhý raz. Chrbát mu prikryla aj väčšina starostov mestských častí. Kým daň z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch stúpne o 35 percent, majitelia garáží si priplatia až o polovicu.

Ide tak zo strany magistrátu o prekvapivý krok. Pri prvom zvyšovaní dane z nehnuteľností čerstvým primátorom pred štyrmi rokmi bola sadzba pri garážach zachovaná vo svojej pôvodnej výške. Mala to byť podľa poslancov motivácia pre obyvateľov parkovať vo svojej vlastnej nehnuteľnosti, v súlade so zavádzaním parkovacej politiky v Bratislave. Tento názor vychádzal ešte z Plánu Bratislava, ktorý uvádzal, že pri kúpe bytu v novostavbe zvyčajne noví majitelia investujú aj do parkovacieho miesta a to ich voči ostatným majiteľom vozidiel, ktorí parkujú na ulici zadarmo, finančne znevýhodňuje.

Dnes, po štyroch rokoch vidíme, že to už neplatí a motiváciou to byť nemusí. Peniaze totiž nesmrdia a magistrátu až príliš chýbajú. Veď v prípade parkovacej politiky je sekera zaťatá na úrovni 5 miliónov eur. Po započítaní miezd interných zamestnancov zrejme ešte vyššie.

Prečo ten obrat? Majitelia garáží si totiž pre svoje vozidlá nemusia kupovať rezidentské karty v podobe poplatku vo výške 39 eur, v prípade ďalších vozidiel ani tie drahšie. Nečudo, že tak magistrátu utekajú toľko očakávané príjmy. Už v predchádzajúcom roku magistrát rátal pri výbere poplatkov za parkovanie a objektívnu zodpovednosť sumu prevyšujúcu 9,7 milióna eur. Realita však bola ďaleko horšia. Ku koncu roka 2022 predstavovala suma vyzbieraná z týchto poplatkov a pokút čiastku neprevyšujúcu 3 milióny eur.

Podobne to vyzerá aj v tomto roku. Očakávané výnosy z predaja parkovacích kariet a hodinových lístkov spolu s pokutami z objektívnej zodpovednosti majú podľa rozpočtu hlavného mesta predstavovať sumu vo výške 11,25 milióna eur. Podľa informácii z magistrátu však ku koncu augusta, kedy výnosy analyzovali, získali len 3,6 milióna eur.

Sadzba dane pri garážach predstavovala doteraz sumu od 1,50 do 2 eur za m², v závislosti od cenového pásma. Ak teda vlastníte garáž o rozmeroch približne 25 m² a v najlacnejšom cenovom pásme ste za ňu doteraz platili 37,50 eura, po novom to bude 56,25 eura. V najdrahšom cenovom pásme sa poplatok zvýši z 50 eur na sumu 75 eur.

Pre magistrát sú majitelia vozidiel veľkým nepriateľom. Veď si stačí spomenúť na realizáciu upokojovania dopravy v podobe nezmyselných parčíkov v križovatkách či cyklotrasy na nábreží. Rovnako premaľovanie a zúženie pruhov na Staromestskej ulici, plánované preorganizovanie dopravy na Šancovej, ale dokonca aj chaotických pravidiel pri parkovacej politike. Na tú pritom často doplácajú viac Bratislavčania ako návštevníci.

Parkovacia „daň“ zatiaľ ovocie neprináša. Čo prinesie nová sadzba dane z nehnuteľností pre majiteľov garáží a či aspoň trochu zalepí deficit v rozpočte hlavného mesta, uvidíme. Fakt, že daň z nehnuteľností sa pri garážach zvýši najviac, je však zarážajúci už teraz.


Ivan Lučanič