Predplatné
Prihlásiť sa
Bratislavský Štandard

Vlastniť nehnuteľnosť v Bratislave bude opäť drahšie. Koľko si priplatíte?

Developerský projet Vydrica v Bratislave Developerský projet Vydrica v bratislavskom podhradí. Foto: Pavel Neubauer/TASR

BRATISLAVA – Po novom si za vlastníctvo bytu, garáže, či obchodných priestorov v Bratislave priplatíte. V hlavnom meste sa totiž majú pre rok 2024 opäť zdvihnúť dane z nehnuteľností.

Podľa informácií Bratislavského Štandardu by mal primátor Matúš Vallo v utorok 14. novembra predstaviť návrh magistrátu na zvyšovanie daní z nehnuteľností pre rok 2024. Magistrát tak našiel pochopenie u starostov mestských častí, z ktorých väčšina s týmto krokom súhlasila. Aspoň tak znela podmienka magistrátu, o ktorej v posledných týždňoch informoval jeho hovorca Peter Bubla.

Mesto Bratislava priznáva posledné mesiace vážne výpadky vo svojom rozpočte, a preto už počas roka pristúpilo k viacerým opatreniam, ktoré mali negatívnemu vplyvu na rozpočet aspoň čiastočne zabrániť. Takýmto opatreniami mali byť zvyšovanie cien väčšiny lístkov MHD, nová sadzba vodného a stočného, zdvihli sa ceny úhrad v zariadeniach pre seniorov, daň z ubytovania či záberu verejného priestranstva, zároveň mesto ráta so zdvihnutými poplatkami spojenými s odvozom a likvidáciou odpadu. Po novom ale na rad prichádza pre obyvateľov tá najzásadnejšia informácia, výška dane z nehnuteľnosti.

Po stopercentnom zvyšovaní dane z nehnuteľnosti ešte v roku 2020 tak podľa informácií, ktoré má Bratislavský Štandard k dispozícii, najnovšie magistrát zvýši sumu dane z nehnuteľností pre byty a rodinné domy o 35 percent. Znamená to, že kým za štandardný 3-izbový byt v Petržalke s rozlohou 66 m² ste v tomto roku museli magistrátu zaplatiť približne 66 eur, po novom to v roku 2024 bude viac ako 89 eur. O čosi horšie na tom budú priestory určené na podnikanie. Daň z nehnuteľností pre priemyselné stavby, obchodné či administratívne priestory sa zvýši o 46 percent. Najväčší nárast dane z nehnuteľností sa bude paradoxne týkať nebytových priestorov, chát či garáží. Tu sa najnovšie zvýši daň až o polovicu. Ak teda vlastníte garáž s rozlohou 25 m², za ktorú dnes platíte približne 50 eur ročne, po novom to bude už 75 eur.

Magistrát zároveň predstaví aj úľavy z dane z nehnuteľností pre seniorov. Osoby nad 65 rokov by tak mali mať oproti tohtoročnej zľave vo výške 60 percent z vymeriavacieho základu po novom zľavu vo výške 70 percent. Daňová úľava vo výške 50 percent by sa mala týkať aj stavieb a nebytových priestorov, alebo ich častí, ktoré sú užívané na šport.


Ivan Lučanič