Festival včiel pripomína, ako veľmi sme zraniteľní

Včely pred úľom. Foto: TASR Foto: TASR.

BRATISLAVA – Organizácia Mestské lesy v Bratislave organizuje 1. októbra v spolupráci s bratislavskými včelármi a so Slovenským zväzom včelárov v centre eko výchovy na Kamzíku podujatie Festival včiel.

Téma včiel a včelárstva je veľmi dôležitá, keďže dochádza k veľkému úbytku včelstiev, a to nielen v našej krajine, ale aj všade vo svete. Dnes omnoho viac ako inokedy platí výrok Alberta Einsteina, ktorý v roku 1921 povedal: „Ak uhynie posledná včela, zostávajú ľudstvu posledné štyri roky života“. Mestské lesy v Bratislave preto do svojej činnosti od roku 2015 zaradili aj včelárstvo, pričom v súčasnosti majú dve včelnice. Jedným z cieľov bol návrat včelstva do lesov, a tým aj udržanie ekologickej rovnováhy prostredníctvom opeľovania rastlín.

Lesné prostredie je pre včely pôvodným a prirodzeným domovom, keďže sú v ňom bohaté zdroje peľu, nektáru a medovice. Prítomnosť včiel v lesoch zvyšuje množstvo semien, ako napríklad buka, duba, javora či agátu, a zároveň sa so zvýšenou činnosťou opeľovania zvýši aj biodiverzita lesa. Ďalšia dôležitá úloha, ktorú možno vďaka včelniciam vykonávať je ekologická výchova, pomocou ktorej sa zvyšuje povedomie ľudí o dôležitosti a nenahraditeľnosti hmyzu vo svete. A aj takéto vzdelávacie aktivity na návštevníčky a návštevníkov v nedeľu čakajú.

Med – jedna z najzdravších potravín sveta. Foto: Pixabay.

Ďalšie články