Komáre aj naďalej trápia Bratislavčanov. Mesto už proti nim vykonalo stovky zásahov

mosquito-2246135_1280 Tento rok zaznamenala Bratislava 858 zásahov proti komárom. Foto: Pixabay.

BRATISLAVA – Bratislava má počas tohtoročnej sezóny za sebou viac ako 11-tisíc monitoringov a 858 zásahov proti larvám komárov na viac ako dvoch miliónoch m2 liahnisk. Hlavné mesto o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že sa im podarilo zneškodniť miliardy lariev komárov a v zásahoch stále pokračujú.

„Aj tento rok sme zasahovali priamo v liahniskách účinným larvicídom BTI, ktorý eliminuje larvy komárov skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť dospelé komáre,“ uvádza magistrát.

Najmasívnejšie zásahy helikoptérou, dronmi, z člna a ručnými chrličmi vykonali na zaplavených územiach po vyliatí rieky Morava počas posledného aprílového týždňa, na konci mája, v druhom augustovom týždni a tiež začiatkom septembra. Zásahy proti larvám komárov vykonávajú priebežne počas celej sezóny. Základom je monitoring, ktorý vykonávajú zamestnanci magistrátu a dobrovoľníci. Základom sú odbery vzoriek z potenciálnych liahnisk v teréne.

„Namerané počty lariev vo vzorkách zaznačujeme do appky, dáta následne vyhodnotia naši špecialisti, ktorí v prípade nadlimitných hodnôt vysielajú na zásah,“ vysvetľuje mesto. Sypanie larvicídu BTI zabezpečujú špeciálne vyškolení pracovníci ručne, pomocou chrbtového prístroja, z člna alebo z dronov či helikoptéry. Po zásahu vykonávajú kontrolu, ktorá určí úspešnosť zásahu. „Pri správnom načasovaní BTI eliminuje až 100 percent lariev v liahnisku,“ dodáva mesto.

(sita)


Ďalšie články