Bratislavské Apollo uspelo na festivale v Španielsku

Apollo Apollo uspelo v Španielsku. Foto: FB Apollo choir.

BRATISLAVA – Spevácky zbor Apollo z Bratislavy bodoval na medzinárodnom hudobnom festivale Canco Mediterrania 2023 v španielskom meste Lloret de Mar.

„V konkurencii 19 zborov z Indonézie, Faerských ostrovov, Venezuely, Českej republiky, Poľska a Španielska získal dve zlaté pásma a zároveň dve špeciálne ocenenia Grand Prix – najlepší zbor festivalu,“ uviedol výkonný riaditeľ speváckeho zboru Július Žatko.

Spresnil, že speváci zo Slovenska pod vedením Milana Kolenu získali zlaté pásmo a prvé miesto v kategórii sakrálna hudba, zlaté pásmo a druhé miesto v kategórii folklórna hudba. Zároveň im patria dve hlavné ceny Grand Prix – najlepší zbor festivalu.

Zbor sa medzinárodnému publiku prezentoval klenotmi slovenskej folklórnej tvorby v zborovej úprave autorov. Zaznela zborová tvorba Eugena Suchoňa, Ivana Hrušovského, Miroslava Šmída a ďalších, ale aj sakrálne diela slovenských a svetových hudobných skladateľov. „Hudba má aj vďaka podobným stretnutiam potenciál aj v týchto pohnutých časoch spájať národy. Myslím, že sme naším koncertným programom obohatili ostatných, zároveň sme aj my mali možnosť spoznať prístup k zborovej práci v iných častiach sveta. Vznikla tak zaujímavá farebná mozaika, kde každý zbor vyplnil svoju hudobnú farebnú plochu,“ zhodnotil Žatko.

V poradí 12. ročník medzinárodného súťažného festivalu speváckych zborov Canco Mediterrania v španielskom meste Lloret de Mar sa konal 18. až 24. septembra.

Spevácky zbor Apollo vznikol v roku 1995 ako vysokoškolský zbor, v ktorom spievali študenti z celého Slovenska študujúci na vysokých školách v Bratislave. Za krátky čas sa vypracoval na reprezentatívny zbor Slovenska, ktorý získal rad súťažných ocenení. Vystupuje na podujatiach doma i v zahraničí. Repertoár zameriava na súčasnú sakrálnu a ľudovú slovenskú zborovú tvorbu.

(tasr)


Ďalšie články