Bratislava rieši parkovanie na chodníkoch vytvorením parkovacích domov

70cf99d8-baf1-4665-9f41-2b30e86023d3_ts-svk-20211207-parkovanie-chodnik-017-h Foto: AutoBild.sk

BRATISLAVA – Regulácii parkovania na chodníkoch s prihliadnutím na bezpečnosť chodcov sa Bratislava venuje dlhodobo a koncepčne. Hovorca magistrátu Peter Bubla tvrdí, že v zavedených a pripravovaných zónach regulovaného parkovania PAAS je tento problém už vyriešený. „Legalizované parkovanie je navrhované iba tam, kde to šírkové pomery umožňujú,“ vysvetlil Bubla.

Mesto kontinuálne pracuje na rozširovaní zón regulovaného parkovania PAAS spolu s mestskými časťami. „Práve regulácia je nástrojom, ako zlepšiť dostupnosť parkovania pre rezidentov aj v prípade, že ubudnú plochy napríklad na chodníkoch, kde sa síce zvyklo parkovať, ale parkovanie tam nebolo v poriadku z pohľadu platných noriem či bezpečnosti chodcov,“ poznamenal hovorca. Ako dodal, aj na základe skúseností z regulácie prvých PAAS zón vedia, že tento systém funguje, rezidenti ľahšie zaparkujú a verejný priestor je upratanejší.

Tento týždeň sa PAAS rozšíril do ďalšej časti Petržalky, na budúci mesiac ho spúšťajú na Štrkovci v Ružinove a v rozširovaní chcú pokračovať. Súčasťou PAAS je aj rozširovanie siete záchytných parkovísk pre návštevníkov. „Z dlhodobého hľadiska projektovo pripravujeme väčšie riešenia vo forme veľkokapacitných parkovacích domov, kde sa aktuálne snažíme získať financovanie napríklad aj z eurofondov,“ priblížil Bubla. Ako dodal, ide o projekty parkovacích domov na Zlatých Pieskoch, pri ZOO alebo na Janíkovom dvore, či v Petržalke na budúcej konečnej zastávke električky.

(sita)


Ďalšie články